Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 31 marca 2015 r., sygn. II FSK 475/13

Muszą jednocześnie zaistnieć trzy przesłanki, by zastosować zwolnienie składników majątku spod egzekucji administracyjnej. Chodzi o wniosek dłużnika, wystąpienie ważnego interesu zobowiązanego oraz zgodę wierzyciela.

Gazeta Prawna 86/2015

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Jerzy Rypina, Sędzia NSA Stefan Babiarz, Sędzia NSA Krzysztof Winiarski (sprawozdawca), Protokolant Joanna Bańbura, po rozpoznaniu w dniu 31 marca 2015 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej L. B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 20 listopada 2012 r., sygn. akt III SA/Łd 393/12 w sprawie ze skargi L. B. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 14 marca 2012 r., nr [...] w przedmiocie odmowy zwolnienia samochodu spod egzekucji 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od L. B. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi kwotę 180 (słownie: sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 20 listopada 2012 r., sygn. akt III SA/Łd 393/12, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi oddalił skargę L. B. (dalej jako "podatnik", "skarżący", "zobowiązany") na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w L. w przedmiocie odmowy zwolnienia samochodu spod egzekucji.

W uzasadnieniu wyroku przedstawiony został stan faktyczny sprawy, z którego wynika, że Naczelnik Urzędu Skarbowego w B. na podstawie 130 tytułów wykonawczych wystawionych wobec skarżącego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych Inspektorat w L., w dniu 5 kwietnia 2011 r. dokonał zajęcia samochodu osobowego marki R. [...]. Zajętą ruchomość pozostawiono pod dozorem zobowiązanego.

Dnia 18 kwietnia 2011 r. do Urzędu Skarbowego w B. wpłynęło pismo, w którym podatnik wskazał, iż wnosi "odwołanie na czynności egzekucyjne dokonane protokołem zajęcia z dnia 5 kwietnia 2011 r.". Wskazał, iż przedmiotem zajęcia jest samochód osobowy, który stanowi narzędzie pracy w związku z prowadzoną działalnością - usługi taxi, stanowiącą jedyne źródło jego utrzymania. Podniósł, że nie jest w stanie spłacić jednorazowo zaległości z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne, zadeklarował spłatę powstałych zaległości w ratach w wysokości około 300,00 zł miesięcznie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00