Wyrok NSA z dnia 11 lutego 2015 r., sygn. I FSK 1767/13
Skorzystanie ze zwolnienia z podatku od towarów i usług przy wnoszeniu aportu do spółki prawa handlowego (czy spółki cywilnej), rodzi konsekwencję dokonania korekty na podstawie art. 91 ust. 7 u.p.t.u. Dopiero gdyby podatnik zrezygnował ze stosowania przepisu niezgodnego z przepisami Dyrektywy i opodatkował aport wnoszony do spółki, mógłby zaniechać dokonania korekty na podstawie powyższego przepisu.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz, Sędzia NSA Arkadiusz Cudak, Sędzia WSA del. Alojzy Skrodzki (sprawozdawca), Protokolant Katarzyna Nowik, po rozpoznaniu w dniu 11 lutego 2015 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej L. S.A. w Z. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 27 czerwca 2013 r. sygn. akt I SA/Go 260/13 w sprawie ze skargi L. S.A. w Z. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Z. z dnia 15 marca 2013r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za październik 2008r. oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
1. Wyrok Sądu I instancji i przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania przed organami.
1.1. Wyrokiem z 27 czerwca 2013 r., sygn. akt I SA/Go 260/13, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim oddalił skargę L. Spółki Akcyjnej w Z. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Z. z 15 marca 2013 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za październik 2008 r.
1.2. Przedstawiając stan faktyczny sprawy Sąd I instancji podał, że w toku postępowania podatkowego ustalono, iż Skarżąca przekazała w formie aportu linie produkcyjne, maszyny, urządzenia, narzędzia i sprzęt komputerowy na rzecz L. sp. z o.o. z siedzibą w Z. Powyższą dostawę udokumentowała fakturą wewnętrzną, stosując zasadę wynikającą z § 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.; dalej jako: "rozporządzenie") zgodnie z którą, zwalnia się od podatku wkłady niepieniężne (aporty) wnoszone do spółek prawa handlowego i cywilnego.