Wyrok NSA z dnia 11 kwietnia 2014 r., sygn. I FSK 1813/12
Nawet jeżeli zwolnienie przewidziane przez prawo krajowe jest niezgodne z Dyrektywą VAT, art. 168 tej Dyrektywy nie zezwala podatnikowi na skorzystanie z tego zwolnienia przy jednoczesnym powoływaniu się na prawo do odliczenia. Jeżeli państwo członkowskie przekroczyło zakres swobodnego uznania, zwalniając usługi lub podatników, którym takie zwolnienie nie mogło być obiektywnie przyznane, na mocy przepisu Dyrektywy VAT, zainteresowany może powołać się na przepis Dyrektywy bezpośrednio, aby zwolnienie takie nie zostało wobec niego zastosowane. Do sądu krajowego należy zaś analiza, czy zwolnienie usług przekracza granice swobodnego uznania pozostawione ustawodawcy polskiemu.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Grażyna Jarmasz, Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz (sprawozdawca), Sędzia NSA Barbara Wasilewska, Protokolant Anna Rembowska, po rozpoznaniu w dniu 11 kwietnia 2014 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 24 lipca 2012 r. sygn. akt I SA/Gd 366/12 w sprawie ze skargi M. K. na decyzję Dyrektor Izby Skarbowej w G. z dnia 3 lutego 2012 r. nr ... w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od października do grudnia 2008 r. 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości, 2) oddala skargę M. K., 3) zasądza od M. K. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w G. kwotę 2600 (słownie: dwa tysiące sześćset złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Zaskarżonym wyrokiem z 24 lipca 2012 r., sygn. akt I SA/Gd 366/12 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w sprawie ze skargi M. K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w G. z 3 lutego 2012 r. nr ... w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od października do grudnia 2008 r. uchylił zaskarżoną decyzję; określił, że nie może być ona wykonana oraz zasądził zwrot kosztów postępowania.