Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 5 marca 2015 r., sygn. II FSK 290/13

W postępowaniu wszczętym skargą na czynności egzekucyjne - stanowiącym w istocie fragment postępowania egzekucyjnego - ocenie podlegają tylko zastrzeżenia odnoszące się do konkretnej czynności egzekucyjnej. W postępowaniu tym nie orzeka się o zasadności wszczęcia postępowania egzekucyjnego ani też nie ocenia się prawidłowości jego prowadzenia. Skarga ta ma charakter względnie suspensywny, gdyż jej wniesienie nie wstrzymuje postępowania egzekucyjnego, a jedynie organ egzekucyjny bądź organ nadzoru mogą wstrzymać to postępowanie według kryterium "uzasadnionych przypadków".

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Beata Cieloch (sprawozdawca), Sędzia NSA Maciej Jaśniewicz, Sędzia NSA del. Zbigniew Romała, Protokolant Justyna Bluszko-Biernacka, po rozpoznaniu w dniu 5 marca 2015 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej R. J. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 13 września 2012 r. sygn. akt III SA/Wa 3445/11 w sprawie ze skargi R. J. na postanowienie Ministra Finansów z dnia 7 października 2011 r. nr [...] w przedmiocie skargi na czynności egzekucyjne 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od R. J. na rzecz Ministra Finansów kwotę 180 (słownie: sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

I.1. Zaskarżonym wyrokiem z 13 września 2012 r., sygn. akt III SA/Wa 3445/11 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę R. J. na postanowienie Ministra Finansów z 7 października 2011 r. w przedmiocie oddalenia skargi na czynność egzekucyjną.

I.2. Uzasadniając wyrok, WSA wskazał, że stan faktyczny sprawy przedstawiał się następująco. Naczelnik Urzędu Skarbowego w G., będący jednocześnie wierzycielem i organem egzekucyjnym, prowadzi w stosunku do skarżącego postępowanie egzekucyjne na podstawie własnego tytułu wykonawczego z 5 października 2010 r. nr .... W celu wyegzekwowania należności objętych tym tytułem wykonawczym zawiadomieniem z 7 grudnia 2010 r. organ egzekucyjny dokonał zajęcia wierzytelności pieniężnej skarżącego u dłużnika zajętej wierzytelności - Dyrektora Izby Skarbowej w G. Zajęcie wraz z odpisem tytułu wykonawczego doręczono skarżącemu 24 grudnia 2010 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00