Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 23 stycznia 2015 r., sygn. II FSK 3061/12

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Małgorzata Wolf-Kalamala (sprawozdawca), Sędzia NSA Zbigniew Kmieciak, Sędzia WSA del. Jolanta Sokołowska, Protokolant Justyna Nawrocka, po rozpoznaniu w dniu 23 stycznia 2015 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 7 sierpnia 2012 r. sygn. akt I SA/Łd 731/12 w sprawie ze skargi A. M. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 16 kwietnia 2012 r. nr [...] w przedmiocie określenia zobowiązania w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2005 r. 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Łodzi, 2) zasądza od A. M. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi kwotę 9.003 (dziewięć tysięcy trzy) złote tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z 7 sierpnia 2012 r., sygn. akt I SA/Łd 731/12, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi uwzględnił skargę A. M. i uchylił decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 16 kwietnia 2012 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2005 r.

Sąd administracyjny pierwszej instancji przedstawił następująco stan sprawy:

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Z., decyzją z 16 listopada 2011 r., określił Skarżącemu zobowiązanie z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych za rok 2005 w wysokości 414.874,- zł. Organ podatkowy ustalił, że skarżący wraz z żoną prowadził działalność gospodarczą pod nazwą F [...], polegającą na świadczeniu usług transportu drogowego. Skarżący zawyżył koszty uzyskania przychodów o wartości wynikające z faktur VAT, dokumentujących nabycie oleju napędowego, wystawionych przez spółki: R. i B. W ocenie organu, wskazane spółki nie posiadały oleju napędowego, a zatem nie mogły go odsprzedać. Faktury sprzedaży wystawione przez te podmioty nie dokumentowały rzeczywistych dostaw oleju napędowego, miały jedynie uwiarygodnić źródło pochodzenia paliwa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00