Wyrok NSA z dnia 21 stycznia 2015 r., sygn. II FSK 2918/12
Ciężarna, która odeszła z firmy za porozumieniem stron, a następnie porozumiała się z byłym pracodawcą w kwestii zaspokajenia swoich roszczeń, musi zapłacić PIT.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Zbigniew Kmieciak, Sędzia NSA Stanisław Bogucki, Sędzia NSA Bogusław Dauter (sprawozdawca), Protokolant Justyna Bluszko-Biernacka, po rozpoznaniu w dniu 14 stycznia 2015 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej K. B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 7 sierpnia 2012 r. sygn. akt III SA/Wa 2743/11 w sprawie ze skargi K. B. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 8 czerwca 2011 r. nr IPPB4/415-199/11-5/MP w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
1. Wyrokiem z 7 sierpnia 2012 r., III SA/Wa 2743/11, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę K. B. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z 8 czerwca 2011 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych.
2. Powyższe rozstrzygnięcie zapadło w następującym stanie faktycznym: skarżąca złożyła wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania kwoty pieniężnej przyznanej na podstawie ugody sądowej, w którym wskazała, że w toku postępowania przed sądem powszechnym, wszczętym na skutek pozwu skarżącej o ustalenie istnienia stosunku pracy i dopuszczenie do pracy oraz o wynagrodzenie za cały czas pozostawania bez pracy z uwagi na brzmienie art. 47 zd. 2 i art. 177 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zm., dalej: K.p.) skarżąca i pozwany (kancelaria) zawarli 23 lutego 2011 r. ugodę przed sądem rejonowym. Dotychczasowy pracodawca na podstawie ugody sądowej zobowiązał się zapłacić na rzecz skarżącej 7,5-krotność wynagrodzenia, tytułem zaspokojenia wszelkich roszczeń, wynikających ze stosunku pracy oraz z rozwiązania stosunku pracy, a w szczególności odszkodowania w związku z rozwiązaniem umowy o pracę, przywróceniem do pracy i wynagrodzeniem za czas pozostawania bez pracy.