Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie NSA z dnia 12 czerwca 2014 r., sygn. I OSK 1293/14

Inne

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia del. NSA Irena Kamińska po rozpoznaniu w dniu 12 czerwca 2014 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Z.M. od postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 20 stycznia 2014 r. sygn. akt IV SA/Gl 251/13 w sprawie ze skargi Z.M. na akt Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach z dnia [...] października 2012 r. nr [...] w przedmiocie wypłaty należności z tytułu podróży służbowych postanawia: oddalić skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

W dniu [...] września 2012 r., z zachowaniem drogi służbowej, tj. poprzez Komendanta Powiatowego Policji R., Z.M. wystąpił z raportem do Śląskiego Komendanta Wojewódzko Policji w Katowicach, jako organu, który skierował go na studia do Wyższej Szkoły Policji w S., o wypłacenie świadczeń pieniężnych z tytułu należności za odbyte podróże w okresie od października 2010 r. do listopada 2011 r.

Jak wyjaśnił w raporcie, w czerwcu 2010 r. został skierowany na studia w Szczytnie przez Śląskiego Wojewódzkiego Komendanta Policji w Katowicach. Studia podjął w październiku 2010 r., a ukończył w dniu 1 lipca 2012 r. Wykonując podróże służbowe w kilku przypadkach nie pobrał druków polecenia wyjazdu służbowego w Komendzie Powiatowej Policji w R. Podczas studiów służbę pełnił nie w Komendzie Powiatowej Policji w R., a w podległym tej jednostce Posterunku Policji w R. Powodowało to trudności w uzyskaniu delegacji ze względu na odległości, wykonywane czynności służbowe, a także czasową absencję kierownictwa Komendy Powiatowej Policji w R. W tych przypadkach druki polecenia wyjazdu służbowego pobierał po dotarciu na miejsce, tj. w Wyższej Szkole Policji w S, i na nich uzyskiwał potwierdzenie pobytu. Druki te nie zostały zarejestrowane w Komendzie Powiatowej Policji w R.

Śląski Wojewódzki Komendant Policji w K. nie wyraził zgody na wypłacenie tych należności. Jego zdaniem, przedstawione do realizacji delegacje nie spełniają wymogów określonych przepisami rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 października 2002 r. w sprawie warunków i trybu przyznawania policjantom należności za podróże służbowe i przeniesienia (Dz. U. Nr 191, poz. 1598 ze zm.). Wbrew § 1 pkt. 2 tego rozporządzenia, zaniedbano obowiązku uzyskania polecenia wyjazdu służbowego od bezpośredniego lub wyższego przełożonego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00