Wyrok NSA z dnia 15 kwietnia 2014 r., sygn. II OSK 2783/12
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Andrzej Jurkiewicz Sędziowie Sędzia NSA Elżbieta Kremer (spr.) Sędzia del. WSA Tamara Dziełakowska Protokolant starszy inspektor sądowy Elżbieta Maik po rozpoznaniu w dniu 15 kwietnia 2014 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej [...] Sp. z o.o. w M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 27 czerwca 2012 r. sygn. akt II SA/Sz 432/12 w sprawie ze skargi [...] Sp. z o.o. w M. na decyzję Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Szczecinie z dnia [...] lutego 2012 r. nr [...] w przedmiocie nakazu rozbiórki oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie wyrokiem z 27 czerwca 2012 r., sygn. akt II SA/Sz 432/12 oddalił skargę [...] Spółki z o.o. w [...] na decyzję Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Szczecinie z dnia [...] lutego 2012 r., nr [...] w przedmiocie nakazu rozbiórki.
Wyrok zapadł na tle następujących okoliczności sprawy:
W dniu [...].05.2011 r. do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Koszalinie wpłynął wniosek w sprawie prowadzonych na terenie działki w miejscowości [...], gmina [...] robót budowlanych związanych z budową domków kempingowych wraz z instalacjami zewnętrznymi: wodociągową, kanalizacyjną i elektryczną bez wymaganego prawem pozwolenia na budowę bądź zgłoszenia W związku z tym, pracownicy Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Koszalinie po uprzednim zawiadomieniu właściciela nieruchomości przeprowadzili kontrolę ww. nieruchomości. W trakcie kontroli ustalono, iż na terenie dwóch działek ustawionych zostało 20 przyczep kempingowych o wymiarach 3,5 x 7,5 m. Przyczepy ustawione zostały na kołach, jednak ich ruch został uniemożliwiony poprzez podparcie ich w sposób umożliwiający ich bezpieczne użytkowanie. Ustalono ponadto, iż przyczepy ustawione zostały w I połowie 2011 r., a każda z nich posiada wewnętrzną instalacje elektryczną wodociągową i kanalizacji sanitarnej wraz z opomiarowaniem oraz niezbędnymi króćcami służącymi do przyłączenia instalacji zewnętrznych. W trakcie kontroli nie przedstawiono dokumentów świadczących o legalnym ustawieniu przyczep oraz podłączeniu ich do instalacji zewnętrznych. Z uwagi na charakter ww. obiektów (przyczepy kempingowe) oraz ich prostą konstrukcję, organ zakwalifikował je jako obiekty tymczasowe, tj. obiekty budowlane, nietrwale połączone z gruntem i przewidziane do rozbiórki lub przeniesienia w inne miejsce w terminie określonym w zgłoszeniu, ale nie później niż w okresie 120 dni od rozpoczęcia budowy określonego w zgłoszeniu (art. 29 ust. 1 pkt 12 ustawy Prawo budowlane). Ustalono ponadto, iż obszar na którym zlokalizowana jest przedmiotowa nieruchomość nie posiada miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a lokalizacja ww. obiektów na terenie istniejącego ośrodka wczasowego nie narusza przepisów o zagospodarowaniu przestrzennym. W związku z powyższym, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Koszalinie wszczął postępowanie administracyjne w przedmiotowej sprawie. Wobec powyższego Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Koszalinie postanowieniem z dnia 25 października 2011 r. na podstawie art. 49 b ust. 2, art. 83 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (tekst jednolity Dz. U. z 2010 r. Nr 243 poz. 1623 ze zm.), art. 123 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 98 poz. 1071 ze zm.), w związku z ustawieniem obiektów tymczasowych bez wymaganego prawem zgłoszenia, nałożył na inwestora obowiązek przedłożenia do urzędu w terminie 30 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia odpowiednich dokumentów. Spółka nie wykonała obowiązków w zakreślonym terminie.