Wyrok NSA z dnia 27 listopada 2014 r., sygn. I OSK 1219/13
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Małgorzata Borowiec sędzia NSA Monika Nowicka (spr.) sędzia del. NSA Jerzy Solarski Protokolant starszy asystent sędziego Łukasz Mazur po rozpoznaniu w dniu 27 listopada 2014 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej K. B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z dnia 6 marca 2013 r. sygn. akt II SA/Ke 100/13 w sprawie ze skargi K. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] grudnia 2012 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach, wyrokiem z dnia 6 marca 2013 r. (sygn. akt II SA/Ke 100/13), oddalił skargę K. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] grudnia 2012 r. nr [...], w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego.
Powyższy wyrok został wydany w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy:
K. B., wnioskiem z dnia [...] lipca 2012 r., wystąpiła do Burmistrza Miasta i Gminy S. o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego z uwagi na rezygnację z zatrudnienia w związku z koniecznością sprawowania opieki nad ojcem - B. B., który legitymował się znacznym stopniem niepełnosprawności.
W wyniku rozpoznania powyższego wniosku, organ pierwszej instancji, decyzją z dnia [...] lipca 2012 r. nr [...], odmówił jego uwzględnienia.
Na skutek wniesionego przez K. B. odwołania, Samorządowe Kolegium Odwoławcze w K., decyzją z dnia [...] grudnia 2012 r. nr [...], utrzymało w mocy decyzję Burmistrza Miasta i Gminy S.
W uzasadnieniu swego stanowiska Kolegium - powołując się na treść art. 17 ust.1 i 1a oraz ust. 5 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 28 listopada 2003r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 139 poz. 992 ze zm.), dalej "u.ś.r." - wskazało, że K. B. nie przysługiwało świadczenie pielęgnacyjne z tytułu sprawowania nad niepełnosprawnym ojcem, w sytuacji, gdy pozostawał on w związku małżeńskim z osobą nie legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. Żona osoby wymagającej opieki - M. B. legitymowała się bowiem orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności i pozostawała w zatrudnieniu na pełnym etacie.