Wyrok NSA z dnia 28 maja 2014 r., sygn. II OSK 2975/12
Dnia 28 maja 2014 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Zbigniew Ślusarczyk sędzia NSA Andrzej Jurkiewicz /spr./ sędzia del. WSA Tamara Dziełakowska Protokolant starszy asystent sędziego Dominika Człapińska po rozpoznaniu w dniu 28 maja 2014 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej I.K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 6 września 2012 r. sygn. akt III SA/Lu 189/12 w sprawie ze skargi I.K. na postanowienie Wojewody Lubelskiego z dnia [...] lutego 2012 r. nr [...] w przedmiocie odmowy zawieszenia postępowania w sprawie wymeldowania z pobytu stałego 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Lublinie do ponownego rozpoznania, 2. zasądza od Wojewody Lubelskiego na rzecz I.K. kwotę 400 (czterysta) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 6 września 2012 r., sygn. akt III SA/Lu 189/12, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie oddalił skargę I. K. na postanowienie Wojewody Lubelskiego z dnia [...] lutego 2012 r. w przedmiocie odmowy zawieszenia postępowania w sprawie wymeldowania z pobytu stałego.
Wyrok ten został wydany w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy:
Zaskarżonym postanowieniem z dnia [...] lutego 2012 r., Nr [...], Wojewoda Lubelski, po rozpatrzeniu zażalenia I. K., utrzymał w mocy postanowienie Prezydenta Miasta Lublina z dnia [...] stycznia 2012 r., Nr [...], o odmowie zawieszenia postępowania o wymeldowanie I. K. z pobytu stałego w lokalu przy ul. S. w Lublinie.
W uzasadnieniu organ odwoławczy zauważył, że - jak wynika z ustaleń - przed Sądem Rejonowym Lublin-Zachód I Wydział Cywilny w Lublinie zawisła sprawa z powództwa I. K. o wstąpienie w stosunek najmu przedmiotowego lokalu po zmarłym dziadku. W ocenie organu, zawieszenie postępowania administracyjnego w sprawie o wymeldowanie w trybie art. 97 § 1 pkt 4 K.p.a. następuje wówczas, gdy rozpatrzenie sprawy i wydanie decyzji administracyjnej zależy od uprzedniego rozstrzygnięcia zagadnienia wstępnego przez sąd lub inny organ, przy czym pomiędzy rozstrzygnięciem konkretnej sprawy, a zagadnieniem wstępnym musi istnieć związek przyczynowo-skutkowy. Toczące się postępowanie cywilne o wstąpienie w stosunek najmu nie ma związku z postępowaniem administracyjnym o wymeldowanie. W postępowaniu administracyjnym w trybie art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (tj. Dz. U. z 2006 r. Nr 139, poz. 993 ze zm.), sprawa o wymeldowanie rozstrzygana jest na podstawie ustaleń faktycznych dotyczących faktycznego zamieszkiwania osoby w spornym lokalu, a nie na podstawie rozstrzygnięcia sporu o prawo do tego lokalu. Wyłączną przesłanką wymeldowania jest ustalenie przez organ ewidencyjny, czy osoba w nim zameldowana opuściła sporny lokal, niezależnie od tego, czy posiada do niego uprawnienia, czy takowych uprawnień nie posiada.