Wyrok NSA z dnia 16 kwietnia 2014 r., sygn. I OSK 110/14
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Irena Kamińska Sędziowie: Sędzia NSA Małgorzata Borowiec Sędzia del. NSA Roman Ciąglewicz (spr.) Protokolant asystent sędziego Aleksander Jakubowski po rozpoznaniu w dniu 16 kwietnia 2014 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skarg kasacyjnych P.M. i P.F. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 19 czerwca 2013 r. sygn. akt I SA/Wa 915/13 w sprawie ze skargi P.F. na postanowienie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia [...] lutego 2013 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przywrócenia terminu do złożenia odwołania oddala skargi kasacyjne.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 19 czerwca 2013 r., sygn. akt I SA/Wa 915/13, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę P.F. na postanowienie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, z dnia [...] lutego 2013 r., nr [...], w przedmiocie odmowy przywrócenia terminu do wniesienia odwołania.
Wyrok wydany został w następujących okolicznościach sprawy.
Decyzją z dnia [...] czerwca 2012 r., nr [...], Wojewoda Dolnośląski orzekł o ustaleniu odszkodowania z tytułu utraty z mocy prawa przez P.F., prawa własności nieruchomości położonej na terenie Wrocławia [...], w wysokości [...] zł, które podlega zaliczeniu na spłatę świadczenia głównego wierzytelności zabezpieczonej hipoteką umowną zwykłą na rzecz P.M. Wojewoda powołał się na art. 24e oraz art. 34 ust. 1 ustawy z dnia 7 września 2007 r. o przygotowaniu finałowego turnieju Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012 (Dz. U. z 2010 r. Nr 26, poz. 133 ze zm.). Organ pouczył, ze od decyzji przysługuje stronom prawo wniesienia odwołania do Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, za pośrednictwem Wojewody Dolnośląskiego, w terminie 7 dni od dnia jej doręczenia.
Decyzja została doręczona pełnomocnikowi P.F. radcy prawnemu M.O. w dniu [...] lipca 2012 r.
W dniu 1 sierpnia 2012 r. P.F. zastępowany przez pełnomocnika, tj. radcę prawnego M.O. złożył odwołanie od decyzji Wojewody Dolnośląskiego. W odwołaniu pełnomocnik skarżącego wniósł również o przywrócenie terminu do wniesienia odwołania. Podniósł, że uchybienie terminu spowodowane było przyczynami niezawinionymi przez stronę, tj. chorobą pełnomocnika, która spowodowała jego tygodniowe - w okresie od dnia 18 lipca 2012 r. do dnia 25 lipca 2012 r. - wyłączenie ze spraw zawodowych, a odwołanie wraz z wnioskiem o jego przywrócenie zostało wysłane w ciągu 7 dni od czasu ustania przyczyny spóźnienia. Odwołujący się dodał, że choroba pełnomocnika strony uniemożliwiła pełnomocnikowi, m.in. z powodu długo utrzymującej się gorączki, wykonywanie obowiązków zawodowych. Oznacza to, że strona nie zawiniła uchybieniu terminu, co stanowi przesłankę jego przywrócenia.