Wyrok NSA z dnia 25 lutego 2014 r., sygn. II OSK 2303/12
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Roman Hauser Sędziowie: sędzia NSA Maria Czapska - Górnikiewicz sędzia del. NSA Anna Żak (spr.) Protokolant: starszy sekretarz sądowy Anna Połoczańska po rozpoznaniu w dniu 25 lutego 2014 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej S. N. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 21 czerwca 2012 r. sygn. akt IV SA/Po 248/12 w sprawie ze skargi S. N. na decyzję Wielkopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Poznaniu z dnia [...] stycznia 2012 r. nr [...] w przedmiocie pozwolenia na użytkowanie obiektu budowlanego oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
II OSK 2303/12
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wyrokiem z dnia 21 czerwca 2012r., w sprawie sygn. akt IV SA/Po 248/12, oddalił skargę S. N. na decyzję Wielkopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] stycznia 2012r. nr [...] w przedmiocie pozwolenia na użytkowanie obiektu budowlanego.
W uzasadnieniu powyższego wyroku Sąd wskazał, że w dniu 3 marca 2008 r. S. N. (dalej powoływany też jako inwestor) zwrócił się do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego dla Miasta Poznania o wydanie pozwolenia na użytkowanie na czas nieokreślony, stanowiącego jego własność, pawilonu wystawienniczego dla samochodów osobowych na nieruchomości położonej w Poznaniu przy ul. [...] (działka nr [...], arkusz nr [...], obręb [...]). Wskazał on, że pawilon został wybudowany na podstawie decyzji o pozwoleniu na budowę wydanej przez Prezydenta Miasta Poznania w dniu [...] czerwca 2001 r. Pawilon został dopuszczony do użytkowania na podstawie decyzji Prezydenta Miasta Poznania z dnia [...] kwietnia 2002 r. o pozwoleniu na użytkowanie, w której określono trzyletni termin tego użytkowania.
Decyzją z dnia [...] listopada 2011 r. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla Miasta Poznania (dalej: PINB ) - działając na podstawie art. 59 ust. 5 w zw. z art. 36 ust. 1 pkt 2-3 ustawy z dnia 07 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623 z późn. zm.; dalej: Prawo budowlane) - odmówił wydania pozwolenia na użytkowanie pawilonu. W uzasadnieniu organ I instancji wskazał, że wniosek inwestora nie może zostać uwzględniony, ponieważ w obrocie prawnym jest ostateczna decyzja z dnia [...] czerwca 2001r. zezwalająca na wybudowanie przedmiotowego obiektu budowlanego, w której organ administracji architektoniczno-budowlanej, zgodnie z art. 36 ust. 1 Prawa budowlanego określił ten obiekt jako tymczasowy, ustalając czas jego użytkowania na okres 3 lat. Decyzja ta i wynikający z niej termin użytkowania wiążą strony oraz organy administracji publicznej. Inwestor podejmował bezskuteczne próby wzruszenia tej decyzji. PINB podkreślił, że zgodnie z utrwalonym orzecznictwem sądów administracyjnych, umieszczenie w decyzji o pozwoleniu na budowę terminów, o których mowa w art. 36 ust. 1 pkt 2-3 Prawa budowlanego, skutkuje powstaniem obowiązku rozbiórki takiego obiektu budowlanego z mocy prawa. W świetle powyższego nie można uwzględnić wniosku Inwestora o wydanie pozwolenia na dalsze użytkowanie przedmiotowego obiektu budowlanego, gdyż jego sytuacja prawna w zakresie dalszego użytkowania jest uregulowana i klarowna - obiekt podlega obowiązkowi rozbiórki. Organ I instancji nadmienił, że z akt sprawy wynika, iż Prezydent Miasta Poznania prowadzi postępowanie egzekucyjne zmierzające do wykonania obowiązku rozbiórki przedmiotowego pawilonu, na podstawie tytułu wykonawczego nr [...] z dnia [...] września 2007 r.