Wyrok NSA z dnia 6 sierpnia 2014 r., sygn. I GSK 499/13
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Anna Robotowska Sędzia NSA Zofia Borowicz (spr.) Sędzia del. WSA Izabela Najda - Ossowska Protokolant Karol Sienkiewicz po rozpoznaniu w dniu 6 sierpnia 2014 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej A. M. i A. S. Spółki jawnej w C. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w G. z dnia 17 października 2012 r. sygn. akt I SA/Gd 661/12 w sprawie ze skargi A. M. i A. S. Spółki jawnej w C. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w G. z dnia [...] maja 2012 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od A. M. i A. S. Spółki jawnej w C. na rzecz Dyrektora Izby Celnej w G. 600 (sześćset) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w G. wyrokiem z dnia 17 października 2012 r., sygn. akt I SA/Gd 661/12 oddalił skargę A. M. i A. S. Spółki jawnej w C. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w G. z dnia [...] maja 2012 r., nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego.
Sąd orzekał w następującym stanie faktycznym i prawnym:
Spółka jawna A. M. i A. S. w dniu [...] października 2008 r. nabyła na terenie Niemiec pojazd typu pickup - Nissan Navara - za kwotę 17.500 Euro. Po sprowadzeniu pojazdu do kraju został on sprzedany E. F. L. S.A. za kwotę 85.278,00 zł.
Naczelnik Urzędu Celnego w S. po przeprowadzeniu postępowania podatkowego w przedmiocie określenia wysokości zobowiązania podatkowego z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego wskazanego pojazdu - na podstawie zgromadzonych dowodów, w szczególności oględzin pojazdu - uznał, że samochód ten powinien być zaklasyfikowany do kodu 8703 CN. W związku z powyższym decyzją z dnia [...] marca 2012 r. określił wobec skarżącej zobowiązanie w podatku akcyzowym w wysokości 7742,00 zł.
Po rozpoznaniu odwołania Dyrektor Izby Celnej w G. decyzją z dnia [...] maja 2012 r. utrzymał w mocy rozstrzygnięcie organu I instancji.
Organ wyjaśnił, że będący przedmiotem postępowania pojazd typu pick-up służyć może zarówno do przewozu osób (wskazuje na to wyposażenie tego samochodu), jak i towarów - lecz nie wyłącznie, bowiem wyposażony jest w 2 rzędy siedzeń, do przewozu 5 osób. A na osobowe przeznaczenie wskazuje także wyposażenie pojazdu stwierdzone podczas oględzin m.in.: podsufitka z miękkiej wykładziny, pokryte tkaniną siedzenia, pasy bezpieczeństwa dla wszystkich siedzeń, schowki, tapicerka drzwi, popielniczki, schowki, głośniki, zamontowany fotelik dziecięcy.