Wyrok NSA z dnia 5 września 2014 r., sygn. I GNP 3/14
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Hanna Kamińska (spr.) Sędzia NSA Magdalena Bosakirska Sędzia del. WSA Mirosław Trzecki Protokolant Anna Wojtowicz - Hess po rozpoznaniu w dniu 5 września 2014 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi I. S.A. w R. o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 1 kwietnia 2014 r. sygn. akt I GSK 1137/12 oddalającego skargę kasacyjną I. S.A. w R. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w G. z dnia 9 marca 2012 r. sygn. akt III SA/Gl 1159/11 w sprawie ze skargi I. S.A. w R. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] kwietnia 2011 r., nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego 1. oddala skargę o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego wyroku; 2. zasądza od I. S.A. w R. na rzecz Dyrektora Izby Celnej w K. kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 1 kwietnia 2014 r., Sygn. akt I GSK 1137/12 Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną I.S.A. w R. w sprawie ze skargi I.S.A. w R. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia 29 [...] 2011 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego.
Z uzasadnienia wyroku sądu kasacyjnego wynika, że nie podzielił on zarzutów skargi kasacyjnej sformułowanych w oparciu o przepis art. 27 ust. 2 lit. d Dyrektywy 92/83/EWG. Sąd podkreślił, przepis art. 27 ust. 2 wspomnianej dyrektywy, nie obliguje, lecz uprawnia, Państwo członkowskie do zwolnienia produktów objętych tą dyrektywą z ujednoliconego podatku akcyzowego na warunkach, które zostaną przez nieokreślone w celu zapewnienia prawidłowego i uczciwego stosowania tych zwolnień oraz zapobiegania wszelkim ewentualnym przypadkom uchylania się od tych przepisów oraz ich omijania lub naruszania. Ponadto kwestia zwolnienia od podatku akcyzowego towarów (surowców) używanych do produkcji lekarstw, takich jak w okolicznościach niniejszej sprawy, została w sposób wyczerpujący uregulowana w przepisie art. 27 ust. 1 lit. d Dyrektywy 92/83/EWG. W takiej sytuacji nie zachodzi potrzeba zastosowania przepisu art. 27 ust. 2 lit. d Dyrektywy 92/83/EWG w celu ubiegania się o zwolnienie z podatku akcyzowego w odniesieniu do spornych towarów (surowców) zawierających alkohol przeznaczonych do produkcji wyrobów leczniczych w rozumieniu przepisów ustawy Prawo farmaceutyczne.