Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok NSA z dnia 1 kwietnia 2014 r., sygn. I GSK 1136/12

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Czesława Socha Sędziowie NSA Stanisław Gronowski Gabriela Jyż (spr.) Protokolant Marta Podoba po rozpoznaniu w dniu 18 marca 2014 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej I. P. Rz. S.A. w Rz. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w G. z dnia 9 marca 2012 r. sygn. akt III SA/Gl 1158/11 w sprawie ze skargi I. P. Rz. S.A. w Rz. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] kwietnia 2011 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od I. P. Rz. S.A. w Rz. na rzecz Dyrektora Izby Celnej w K. 1800 (tysiąc osiemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w G. wyrokiem objętym skargą kasacyjną oddalił skargę I. P. Rz. S.A. w Rz. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] kwietnia 2011 r. w przedmiocie podatku akcyzowego.

Stan sprawy przyjęty przez Sąd I instancji przedstawiał się następująco:

w dniu 16 marca 2009 r. skarżąca działając za pośrednictwem agencji celnej zgłosiła do procedury dopuszczenia do obrotu sprowadzone ze Szwajcarii alkoholowe roztwory substancji do produkcji leków opisane jako substancje do produkcji leków pochodzenia roślinnego, zwierzęcego i chemicznego. Dla zgłoszonych towarów skarżąca zadeklarowała stawkę celną 0%, nie wykazała przy tym podatku akcyzowego. Do zgłoszenia skarżąc załączyła fakturę, świadectwo EUR,1, pismo podmiotu odpowiedzialnego - D. P. Spółka z o.o. - dotyczące syropów A., S. i M. oraz kopie decyzji Ministra Zdrowia dopuszczające do obrotu tych syropów jako produktu leczniczego homeopatycznego.

Po przyjęciu zgłoszenia celnego, jego zarejestrowaniu (OGL nr [...]) i zwolnieniu towaru, postanowieniem z dnia 30 sierpnia 2010 r. Naczelnik Urzędu Celnego w B. - B. wszczął postępowanie w przedmiocie określenia kwoty podatku akcyzowego z tytułu importu towarów objętych zgłoszeniem celnym. W toku tego postępowania organ czterokrotnie zwracał się do skarżącej spółki o wskazanie podstawy prawnej zastosowanego zwolnienie z podatku akcyzowego, a w przypadku zwolnienia wynikającego z art. 30 ust. 9 pkt 4 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2009 r., nr 3, poz. 11 ze zm., dalej: ustaw o podatku akcyzowym) do przedłożenia pozwoleń dopuszczających do obrotu produkty lecznicze oraz wskazania ich pozycji wpisu do Rejestru Produktów Leczniczych Dopuszczonych do Obrotu; wskazanie przypadku określonego w art. 32 ust. 3 ustawy o podatku akcyzowym; wskazanie czy syropy A., S. i M. zawierają w swoim składzie alkohol i jaka jest objętość alkoholu etylowego zawartego w dopuszczonych zgłoszeniem celnym alkoholowych roztworach substancji do produkcji leków pochodzenia roślinnego, zwierzęcego i chemicznego oraz przedłożenia przykładowego Świadectwa Analizy. Skarżąca odpowiadając wskazał, że podstawą zwolnienia z podatku akcyzowego był przepis § 13 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 lutego 2009 r. w sprawie zwolnień z podatku akcyzowego (Dz. U. z 2009 r. nr 32, poz. 228, dalej: rozporządzenie w sprawie zwolnień z podatku akcyzowego). W zakresie zwolnienia z podatku akcyzowego surowców do produkcji produktów leczniczych jako podstawę prawną wskazała art. 32 ust. 4 pkt 3 lit. b) w zw. z art. 30 ust. 9 pkt 4 ustawy o podatku akcyzowym. Nadesłała kopie świadectw dopuszczenia do obrotu syropów A., S. i M. wydanych przez Instytut Leków wraz z kopią decyzji Ministra Zdrowia zezwalającej na dopuszczenie tych syropów do obrotu. Podała, że produkt końcowy nie zawiera w swoim składzie alkoholu etylowego. Skarżąca wskazał również, że podmiotem odpowiedzialnym w zakresie wymienionych produktów leczniczych jest spółka D. P. i to ta spółka jest upoważniona do przekazywania wszelkich informacji dotyczących wytwarzania leków. W wyniku skierowanego przez organ pytania do spółki D. P. odnośnie zawartości alkoholu w produkowanych przez skarżącą syropach, wyjaśniła ona, że produkty te nie zawierają w swoim składzie alkoholu zaś symbole D1, D 2 i D 12 uwidocznione przy składnikach są wskaźnikami rozcieńczenia, w których zostały użyte składniki przy produkcji syropów. Nośnikiem rozcieńczenia był roztwór wodno - alkoholowy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00