Wyrok NSA z dnia 18 września 2014 r., sygn. II GSK 986/13
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Kuba Sędzia NSA Dariusz Dudra Sędzia del. WSA Zbigniew Czarnik (spr.) Protokolant Kacper Tybuszewski po rozpoznaniu w dniu 18 września 2014 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Krajowej Rady Notarialnej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 4 lutego 2013 r. sygn. akt VI SA/Wa 2055/12 w sprawie ze skargi P. Ch. na uchwałę Krajowej Rady Notarialnej z dnia [...] sierpnia 2012 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wydania zaświadczenia o odbyciu aplikacji notarialnej 1. uchyla zaskarżony wyrok; 2. oddala skargę; 3. zasądza od P. Ch. na rzecz Krajowej Rady Notarialnej kwotę 280 (dwieście osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowoadministracyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. (dalej: WSA w W. lub Sąd I instancji) wyrokiem z dnia 4 lutego 2013 r. o sygn. akt VI SA/Wa 2055/12, po rozpoznaniu sprawy ze skargi P. Ch. na uchwałę Krajowej Rady Notarialnej (dalej: KRN) z dnia [...] sierpnia 2012 r., nr [...] o odmowie wydania zaświadczenia o odbyciu aplikacji notarialnej, uchylił zaskarżoną uchwałę i uchwałę organu I instancji, orzekł o niewykonywaniu uchylonych uchwał i zasądził od organu na rzecz skarżącego koszty postępowania.
Wyrok ten wydano w następującym stanie sprawy:
P. Ch. zwrócił się do Rady Izby Notarialnej w W. z podaniem o wydanie zaświadczenia o odbyciu aplikacji notarialnej.
Uchwałą z dnia [...] lipca 2012 r., nr [...] Rada Izby Notarialnej w W. odmówiła stronie wydania żądanego zaświadczenia. Ustalono, że wnioskodawca przez wymagany przepisami ustawy z dnia 14 lutego 1991 r. Prawo o notariacie (t.j.: Dz. U. z 2008 r. Nr 189, poz. 1158 ze zm.), dalej: p.n. okres 2 lat i 6 miesięcy pozostawał wpisany na listę aplikantów notarialnych. W tym czasie odbywał praktyczną naukę zawodu pod patronatem notariusza, który wydał mu pisemną opinię, odbył również wymaganą 6-miesięczną praktykę sądową, a sędziowie patroni wydali mu pozytywne pisemne opinie. Uczestniczył także w organizowanych przez Radę zajęciach seminaryjnych, a łączny czas nieobecności w tych zajęciach nie przekroczył w każdym roku aplikacji określonej liczby dni. Jednak nie otrzymał pozytywnych ocen ze wszystkich organizowanych przez Radę kolokwiów, a tylko wówczas byłby uprawniony do otrzymania wnioskowanego zaświadczenia. Tylko pozytywne wyniki z kolokwiów pozwalałyby uznać, że zrealizował program i cel aplikacji tj. zaznajomił się z całokształtem pracy notariusza oraz czynnościami sądów, do czego nawiązuje dyspozycja art. 72 § 1 p.n.