Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Postanowienie NSA z dnia 10 września 2014 r., sygn. II FSK 2715/12

Odrzucenie skargi

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Stefan Babiarz, Sędzia NSA Bogusław Dauter, Sędzia NSA Tomasz Zborzyński (sprawozdawca), Protokolant Anna Rembowska, po rozpoznaniu w dniu 10 września 2014 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach, działającego z upoważnienia Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 4 lipca 2012 r. sygn. akt I SA/Kr 630/12 w sprawie ze skargi T. M. W. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach, działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 16 marca 2012 r. nr IBPB II/2/415-1433/11/HS w przedmiocie podatku od osób fizycznych 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości i skargę odrzuca, 2) zasądza od T. M. W. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach, działającego z upoważnienia Ministra Finansów kwotę 280 zł (słownie: dwieście osiemdziesiąt złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego, 3) nakazuje zwrócić T. M. W. z kasy Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie w kwotę 200 zł (słownie: dwieście złotych) tytułem zwrotu wpisu od skargi.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie uwzględnił skargę T.M.W. i uchylił interpretację indywidualną Ministra Finansów (organ upoważniony: Dyrektor Izby Skarbowej w K.) z dnia 16 marca 2012 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Stan sprawy Sąd przedstawił następująco:

We wniosku o udzielenie interpretacji skarżący podał, że planuje przystąpić do spółek komandytowo-akcyjnych jako akcjonariusz i z tego tytułu będzie miał udział w zyskach tych podmiotów, które otrzymać może faktycznie na podstawie uchwały walnego zgromadzenia o wypłacie dywidendy. W trakcie działalności spółka komandytowo-akcyjna będzie nabywała odpłatnie lub nieodpłatnie udziały w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością oraz akcje (zarówno spółek akcyjnych jak i komandytowo-akcyjnych); w konsekwencji będzie wspólnikiem spółek kapitałowych i innych spółek komandytowo-akcyjnych. Niektóre spółki kapitałowe będą posiadały niepodzielone zyski z lat ubiegłych i w okresie posiadania przez spółkę komandytowo-akcyjną ich akcji lub udziałów ulegną one przekształceniu w spółki osobowe, a ponadto spółka komandytowo-akcyjna otrzymywać będzie dywidendy ze spółek kapitałowych, wynagrodzenie z tytułu dobrowolnego, przymusowego oraz automatycznego umorzenia udziałów lub akcji tych spółek, a także z tytułu otrzymania majątku w związku z ich likwidacją. W związku z powyższym skarżący zadał pytania: czy przychód po stronie skarżącego powstanie wyłącznie w dacie faktycznego otrzymania dywidendy z tej spółki komandytowo-akcyjnej, czy przychód ten, niezależnie od rodzajów dochodów otrzymanych przez spółkę, powstanie w momencie faktycznego otrzymania przez niego dywidendy z tej spółki, czy zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych wnioskodawca będzie zobowiązany zapłacić jedynie za miesiąc, w którym faktycznie otrzyma on wypłatę dywidendy ze spółki oraz jak należy określić podstawę opodatkowania (przychody oraz koszty uzyskania przychodu) dla faktycznie otrzymanych dochodów akcjonariusza z spółki komandytowo-akcyjnej - zajmując stanowisko, że przychód po jego stronie, niezależnie od rodzajów dochodów otrzymanych przez spółkę, powstanie jedynie w momencie faktycznego otrzymania przez niego dywidendy, że nie jest on zobowiązany do wpłacania w trakcie roku podatkowego zaliczek na podatek dochodowy, a obowiązek taki ciąży na nim jedynie za miesiąc, w którym otrzyma on faktycznie wypłatę dywidendy z spółki, to jest za miesiąc, w którym nastąpi przelanie na jego rachunek bankowy kwoty dywidendy bądź pobranie jej w gotówce w kasie spółki oraz że w przedstawionym zdarzeniu przyszłym nie wystąpią koszty uzyskania przychodów, a podstawę opodatkowania stanowić będzie przypadająca proporcjonalnie na akcjonariusza część dywidendy wypłaconej w danym roku przez spółkę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00