Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok NSA z dnia 4 września 2014 r., sygn. I FSK 1351/13

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Sylwester Marciniak, Sędzia NSA Janusz Zubrzycki (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Bartosz Wojciechowski, Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 4 września 2014 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej R. C. I. P. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 27 lutego 2013 r. sygn. akt I SA/Kr 17/13 w sprawie ze skargi R. C. I. P. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w K. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 17 września 2012 r. nr IBPP1/443-619/12/AZb w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od R. C. I. P. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w K. na rzecz Ministra Finansów kwotę 180 (słownie: sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrok Sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania przed organami.

1.1. Wyrokiem z dnia 27 lutego 2013 r., sygn. akt I SA/Kr 17/13, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił skargę R. Sp. z o.o. w K. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 17 września 2012 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług.

1.2. Przedstawiając stan faktyczny sprawy Sąd pierwszej instancji podał, że we wniosku o udzielenie interpretacji indywidualnej spółka wskazała, że po spełnieniu warunków, o jakich mowa w przepisie art. 1a ustawy z dnia 15 lutego

1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm., dalej: u.p.d.o.p.) spółka zamierza utworzyć podatkową grupę kapitałową (dalej PGK). Ze względu na działalność w ramach PGK, spółki wchodzące w jej skład mają zamiar w sposób dowolny kształtować poziom cen za poszczególne produkty i usługi świadczone w jej ramach. Wnioskodawca i inne spółki wchodzące w skład PGK będą korzystały z uprawnienia, jakie daje im art. 11 ust. 8 u.p.d.o.p., który wyłącza stosowanie przepisów o cenach transferowych w stosunku do transakcji zawieranych przez podmioty będące członkami PGK. Skorzystanie z tego uprawnienia będzie miało również wpływ na wartość obrotu spółki, który stanowi podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Wnioskodawca wyjaśnił także, że: złożył wniosek o zarejestrowanie go jako podatnika VAT czynnego, jednakże nie otrzymał jeszcze potwierdzenia rejestracji; w skład PGK, poza wnioskodawcą, wchodzić będzie spółka posiadająca 100% udziałów wnioskodawcy, a zatem pomiędzy wnioskodawcą a drugą ze spółek wchodzących w skład PGK będą występowały powiązania o charakterze kapitałowym, o których mowa w art. 32 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00