Wyrok NSA z dnia 7 maja 2014 r., sygn. II FSK 1342/12
Lokomotywy i wagony kolejowe wynajmowane z Niemiec i Czech mieszczą się w pojęciu "urządzenia przemysłowe".
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Bogusław Dauter, Sędzia NSA Zbigniew Kmieciak, Sędzia NSA Jerzy Płusa (sprawozdawca), Protokolant Justyna Bluszko-Biernacka, po rozpoznaniu w dniu 7 maja 2014 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej I. [...] sp. z o. o. z siedzibą w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 2 marca 2012 r. sygn. akt I SA/Wr 29/12 w sprawie ze skargi I. [...] sp. z o. o. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 20 września 2011 r. nr ILPB4/423-214/11-2/ŁM w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od I. [...] sp. z o. o. z siedzibą w W. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu działającego z upoważnienia Ministra Finansów kwotę 180 (słownie: sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 2 marca 2012 r. sygn. akt I SA/Wr 29/12 Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu oddalił skargę "I." sp. z o.o. z siedzibą we W. - zwanej dalej "Spółką", na interpretację indywidualną Ministra Finansów (organ upoważniony - Dyrektor Izby Skarbowej w P.) z dnia 20 września 2011 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych.
Przedstawiając w uzasadnieniu powyższego wyroku stan sprawy Sąd pierwszej instancji podał, że z opisanego przez Spółkę we wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej stanu faktycznego wynika, że Spółka w oparciu o umowy najmu zawarte ze spółkami prawa niemieckiego i czeskiego, użytkuje środki transportu (lokomotywy i wagony kolejowe). Kontrahenci Spółki nie posiadają na terenie Polski zakładów w rozumieniu ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, z późn. zm.) - powoływanej dalej jako "u.p.d.o.p." i umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.