Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 2 marca 2012 r., sygn. I SA/Wr 29/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA - Ludmiła Jajkiewicz, Sędziowie: Sędzia WSA - Anetta Chołuj, Sędzia WSA - Tomasz Świetlikowski (sprawozdawca), Protokolant: Dagmara Stankiewicz-Rajchman, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 2 marca 2012 r. sprawy ze skargi A sp. z o.o. z siedzibą we W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów - działającego przez Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia [...] września 2011 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych oddala skargę.

Uzasadnienie

Przystępując do rozstrzygania, Sąd przyjął stan faktyczny i prawny sprawy j/n.

A sp. z o. o. z/s we W. wystąpiła z wnioskiem o udzielenie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, zawartych w ustawie z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U.

z 2011 r., Nr 74, poz. 397 ze zm. - dalej: u.p.d.o.p.).

Z zaprezentowanego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż spółka - w oparciu o umowy najmu zawarte ze spółkami prawa niemieckiego i czeskiego - użytkuje środki transportu (lokomotywy i wagony kolejowe). Kontrahenci spółki nie posiadają na terenie Polski zakładów w rozumieniu u.p.d.o.p. i umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Spółka sformułowała pytanie, czy ma obowiązek pobierać, jako płatnik, u źródła, w oparciu o art. 21 ust. 1 pkt 1 u.p.d.o.p., zryczałtowany podatek z tytułu wypłat w/w spółkom zagranicznym należności za najem środków transportu?

Prezentując własne stanowisko spółka wyraziła podgląd, że z uwagi na treść art. 3 ust. 2 i art. 12 ust. 3 umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku (Dz. U. z 2005 r., Nr 12, poz. 90 - dalej: umowa z Republiką Federalną Niemiec) oraz art. 3 ust. 2 i art. 12 ust. 3 umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Czeskiej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku (Dz. U. z 1994 r., Nr 47, poz. 189 - dalej: umowa z Republiką Czeską), nie ma takiego obowiązku.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00