Wyrok NSA z dnia 1 kwietnia 2014 r., sygn. I FSK 1299/13
Doręczenie faktury powoduje samoistnie skuteczne wprowadzenie jej do obiegu bez względu na to, jak w związku z tym doręczeniem postąpi odbiorca faktury. Odesłanie faktury do wystawcy nie rodzi negatywnych skutków, ponieważ ustawodawca nie uzależnienia prawa do obniżenia za dany okres rozliczeniowy podstawy opodatkowania wynikającej z pierwotnej faktury od określonego zachowania nabywcy.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Sylwester Marciniak, Sędzia NSA Krystyna Chustecka, Sędzia WSA del. Bartosz Wojciechowski (sprawozdawca), , Protokolant Janusz Bielski, po rozpoznaniu w dniu 1 kwietnia 2014 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w Z. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 27 marca 2013 r. sygn. akt I SA/Go 82/13 w sprawie ze skargi Syndyka Masy Upadłości Spółdzielni D. w upadłości likwidacyjnej w S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Z. z dnia 7 stycznia 2013 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za luty 2012 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w Z. na rzecz Syndyka Masy Upadłości Spółdzielni D. w upadłości likwidacyjnej w S. kwotę 450 (czterysta pięćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 27 marca 2013 r., sygn. akt I SA/Go 82/13 Wojewódzki Sąd Administracyjny, po rozpoznaniu skargi syndyka masy upadłości Spółdzielni D. w upadłości likwidacyjnej w S., uchylił decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Z. z dnia 7 stycznia 2013 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za 2012 rok.
Przedstawiając stan faktyczny sprawy, Sąd pierwszej instancji podał, że decyzją z 7 stycznia 2013 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Z. utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w Z.z 10 września 2012 r. określającą skarżącej w podatku od towarów i usług kwotę zobowiązania podlegającego wpłacie do urzędu skarbowego w wysokości 2.548 zł oraz kwotę różnicy podatku od towarów i usług do zwrotu na rachunek bankowy w wysokości 0 zł.