Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 19 marca 2014 r., sygn. II FSK 828/12
Zarówno sama odpowiedzialność podatkowa tej osoby, jak i jej zakres i obowiązek świadczenia muszą wynikać z decyzji wydanej w zakończeniu postępowania w tej sprawie i powstawać z dniem jej doręczenia – art. 108 § 1 w związku z art. 118 § 2 Ordynacji podatkowej.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Zbigniew Kmieciak, Sędzia NSA Małgorzata Wolf - Kalamala (sprawozdawca), Sędzia NSA Sławomir Presnarowicz, Protokolant Jarosław Lubryczyński, po rozpoznaniu w dniu 19 marca 2014 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej J. G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 25 listopada 2011 r. sygn. akt I SA/Lu 401/11 w sprawie ze skargi J. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Lublinie z dnia 13 kwietnia 2011 r. nr [...] w przedmiocie odpowiedzialności osób trzecich za zaległości podatkowe spółki. oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 25 listopada 2011 r., sygn. akt I SA/Lu 401/11, w sprawie ze skargi J. G., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie uchylił decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w L. z dnia 13 kwietnia 2011 r. w przedmiocie odpowiedzialności podatkowej osoby trzeciej.
W uzasadnieniu orzeczenia wyjaśniono, że decyzjami z dnia 22 grudnia 2009 r. o tym samym numerze Prezydent Miasta L. orzekł o solidarnej odpowiedzialności podatkowej J. G. (jako członka zarządu) wraz z inną osobą (jako prezesem zarządu) za zaległości podatkowe D. spółki z o.o. z siedzibą w L. (zwanej dalej: "spółką") z tytułu podatku od środków transportowych za 2004 r. (I rata) wraz z odsetkami oraz z tytułu podatku od nieruchomości za 2004 r. (I-II rata ) wraz z odsetkami.
Z ustaleń organu podatkowego wynikało, że w sprawie zaistniały przesłanki warunkujące przeniesienie odpowiedzialności podatkowej za zobowiązania spółki na osobę trzecią w myśl art. 116 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.). W okresie, którego dotyczyły zaległości podatkowe spółki J. G. pełnił bowiem funkcję członka zarządu (od dnia 6 marca 2002 r. do dnia 20 lutego 2004 r., tj. do chwili ogłoszenia upadłości spółki). Egzekucja z majątku spółki okazała się zaś bezskuteczna. Toczące się wobec niej postępowanie upadłościowe (w toku którego zgłaszano także wierzytelności podatkowe) zostało umorzone na mocy postanowienia sądu z dnia 16 sierpnia 2007 r. ze względu na brak środków na pokrycie kosztów tego postępowania. Bezskuteczne okazały się również późniejsze czynności mające na celu ustalenie majątku spółki i wyegzekwowanie należności podatkowych (podjęte po umorzeniu postępowania upadłościowego w związku z wystawieniem administracyjnych tytułów wykonawczych obejmujących przedmiotowe zaległości podatkowe).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right