Wyrok NSA z dnia 2 kwietnia 2014 r., sygn. I FSK 689/13
1. Zdarzenie w postaci bezumownego (samowolnego) korzystania z nieruchomości przez przedsiębiorstwo ciepłownicze, trwające do momentu ustanowienia służebności przesyłu, nie może być uznane za świadczoną przez właściciela tej nieruchomości usługę w rozumieniu art. 8 ust. 1 pkt 2 u.p.t.u.
2. Do opodatkowania usługi ustanowienia w drodze umowy służebności przesyłu niezbędne jest aby podmiot świadczący taką usługę działał w charakterze podatnika podatku VAT, o którym mowa w art. 15 ust. 1 i 2 u.p.t.u., w odniesieniu do tej czynności opodatkowanej.
Teza urzędowa
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Niezgódka-Medek, Sędzia NSA Roman Wiatrowski, Sędzia WSA (del.) Hieronim Sęk (spr.), Protokolant Marek Wojtasiewicz, po rozpoznaniu w dniu 2 kwietnia 2014 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 13 grudnia 2012 r. sygn. akt III SA/Wa 1294/12 w sprawie ze skargi P. W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2011 r. nr ... w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Ministra Finansów na rzecz P. W. kwotę 197 (słownie: sto dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Przedmiot skargi kasacyjnej
1.1. Minister Finansów wniósł skargę kasacyjną od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 13 grudnia 2012 r., sygn. akt III SA/Wa 1294/12, którym w wyniku skargi P. W. (dalej: Skarżący) uchylono interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2011 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług (dalej: podatek VAT).
2. Przedstawiony przez Sąd pierwszej instancji przebieg postępowania
2.1. We wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej Skarżący wskazał, że: - wraz z żoną jest współwłaścicielem nieruchomości gruntowej, która nie ma związku z prowadzoną przez niego, jako podatnika podatku VAT, działalnością gospodarczą; - przez nieruchomość tę przebiega rurociąg ciepłowniczy firmy S.; - w wyniku ugody sądowej strony zobowiązały się do zawarcia umowy o ustanowienie służebności przesyłu, określając w niej oraz późniejszym akcie notarialnym dwuczęściowe wynagrodzenie; - składało się ono z opłaty za bezumowne korzystanie z nieruchomości przez okres 10 lat, do czasu zawarcia ww. umowy, oraz z opłaty za korzystanie ze służebności przesyłu w przyszłości; - jego zdaniem wynagrodzenie to miało charakter odszkodowawczy, albowiem gdyby nieruchomości nie zajął S., to jej wartość byłaby większa, bądź wykorzystana do innych celów przynosząc dodatkowe korzyści; - obie części wynagrodzenia S. wypłacił jednorazowo małżonkom na rachunek bankowy.