Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie NSA z dnia 2 lipca 2013 r., sygn. I OZ 536/13

Inne

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Borowiec po rozpoznaniu w dniu 2 lipca 2013 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej zażalenia M.G. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 8 maja 2013 r. sygn. akt III SA/Łd 285/13 o odmowie przywrócenia terminu do wniesienia skargi w sprawie ze skargi M.G. na rozkaz personalny Komendanta Wojewódzkiego Policji [...] z dnia [...] grudnia 2012 r. nr [...] w przedmiocie przeniesienia na niższe stanowisko służbowe postanawia oddalić zażalenie.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi postanowieniem z dnia 11 kwietnia 2013 r. sygn. akt III SA/Łd 285/13 odrzucił skargę M.G. na rozkaz personalny Komendanta Wojewódzkiego Policji [...] z dnia [...] grudnia 2012 r. nr [...] w przedmiocie przeniesienia na niższe stanowisko służbowe, z uwagi na upływ terminu do jej wniesienia. Odpis tego postanowienia, wraz z uzasadnieniem, został doręczony skarżącemu w dniu 17 kwietnia 2013 r.

W dniu 22 kwietnia 2013 r. M.G. zwrócił się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi o przywrócenie terminu do wniesienia skargi na powyższe postanowienie. W uzasadnieniu wniosku wskazał, iż termin do wniesienia skargi na rozkaz personalny Komendanta Wojewódzkiego Policji [...] z dnia [...] grudnia 2012 r. upływał w dniu 4 lutego 2013 r. W dniu 1 lutego 2013 r., a więc w terminie otwartym do wniesienia skargi, złożył on osobiście w sekretariacie Komendy Powiatowej Policji w P. skargę skierowaną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi. Skarżący podkreślił, że wniósł skargę w opisany powyżej sposób, ponieważ został wprowadzony przez Komendanta Powiatowego Policji w P. w błąd co do konieczności zachowania w tym przypadku drogi służbowej. Stwierdził, że błąd ten był przez niego niezawiniony, został natomiast z "premedytacją wykorzystany", ponieważ w dniu złożenia skargi nie został on, stosownie do treści art. 65 Kodeksu postępowania administracyjnego, poinformowany, że złożył skargę w siedzibie organu niewłaściwego. Wskazał, że w dniu 4 lutego 2013 r., jak w każdy poniedziałek, z Komendy Powiatowej Policji w P. odbierana jest przez funkcjonariuszy Komendy Wojewódzkiej Policji [...] poczta specjalna i gdyby Komendant Powiatowy Policji w P. wykazał odrobinę dobrej woli, to w dniu 4 lutego 2013 r. skarga, z zachowaniem terminu, zostałaby przekazana do Komendanta Wojewódzkiego Policji [...]. Skarżący dodał, że w dniu 4 lutego 2013 r. pełnił służbę w godz. od 8.00. do 20.00 i gdyby został poinformowany, że skarga została wniesiona w sposób nieprawidłowy i nie została w tym dniu przekazana przez pocztę specjalną do KWP [...], nadałby ją za pośrednictwem placówki pocztowej, zachowując tym samym termin do wniesienia skargi. Zważywszy na przedstawione powyżej okoliczności wniósł o przywrócenie terminu do wniesienia skargi, wskazując, że uchybienie terminu nastąpiło bez jego winy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00