Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 31 stycznia 2013 r., sygn. I OSK 1142/12

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Izabella Kulig-Maciszewska, Sędzia NSA Małgorzata Borowiec, Sędzia del. WSA Dariusz Chaciński (spr.), Protokolant starszy asystent sędziego Ewa Dubiel, po rozpoznaniu w dniu 31 stycznia 2013 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej P. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 16 lutego 2012 r. sygn. akt II SA/Rz 1223/11 w sprawie ze skargi P. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] października 2011 r. nr [...] w przedmiocie zasiłku celowego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Zaskarżonym skargą kasacyjną wyrokiem z dnia 16 lutego 2012 r., sygn. akt II SA/Rz 1223/11, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie oddalił skargę P. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia 14 października 2011 r., nr [...], w przedmiocie zasiłku celowego.

W uzasadnieniu wyroku Sąd przedstawił następujący stan sprawy.

P. M. w dniu 1 sierpnia 2011 r. złożył w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w I. wniosek o udzielenie mu pomocy finansowej na zakup leków, żywności, opału na 2011-2012 r. oraz opłacenie światła i gazu.

Burmistrz Gminy I. decyzją z dnia [...] września 2011 r., nr [...] odmówił P. M. udzielania pomocy w postaci specjalnego zasiłku celowego z przeznaczeniem na zakup leków, żywności, opału na lata 2011-2012 oraz opłacenie kosztów energii elektrycznej i gazu. W uzasadnieniu organ wskazał, że na podstawie dokumentów o uzyskiwanym dochodzie oraz przeprowadzonego w dniu 24 sierpnia 2011 r. wywiadu środowiskowego ustalono, że P. M. prowadzi jednoosobowe gospodarstwo domowe, jest po rozwodzie, a dzieci wraz z matką mieszkają oddzielnie w budynku uzyskanym od Gminy. Wnioskodawca utrzymuje się z renty inwalidzkiej pomniejszonej o kwotę alimentów i dochodu z gruntu. Uzyskiwany dochód wynosi 479,09 zł i przekracza kryterium dochodowe dla osoby samotnie gospodarującej, uprawniające do korzystania ze świadczeń pomocy społecznej, tj. kwotę 477,00 zł. Organ stwierdził, że rozpatrywana sprawa nie ma charakteru szczególnego, a tylko w takim przypadku może zostać przyznana pomoc finansowa w formie specjalnego zasiłku celowego, o którym mowa w art. 41 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2009 r. Nr 175, poz. 1362 ze zm. - dalej: u.p.s.). Ocenił, że sytuacja rodzinno-bytowa P. M., a tym bardziej samo ponoszenie kosztów związanych z zakupem leków, żywności, opału, opłacaniem rachunków mieszkaniowych, nie stanowi przesłanki pozytywnej do udzielenia pomocy w przypadku przekroczenia kryterium do pomocy społecznej. Ponoszenie tych kosztów związane jest ze zwykłym, codziennym funkcjonowaniem, jest nieodzowne i typowe w życiu społeczeństwa i jednostki, są to bowiem zwykłe koszty utrzymania. Koszty zakupu leków nie są zbyt wysokie i mieszczą się w granicach przeciętnych wydatków rodziny związanych z leczeniem, przy założeniu, że ilościowo zapewniają one miesięczne leczenie. Organ podniósł, że sytuacja wnioskodawcy nie jest wyjątkowa i szczególna, a zatem możliwa do samodzielnego przezwyciężenia. Wskazano, że posiada on zasoby, których wykorzystanie pozwoliłoby mu samodzielnie funkcjonować i realizować własne potrzeby, np. może sprzedać działki budowlane, posiada trzodę, jak i korzysta z dopłat unijnych, a nadto posiada stały miesięczny dochód.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00