Wyrok NSA z dnia 31 stycznia 2013 r., sygn. I OSK 2134/12
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Izabella Kulig-Maciszewska, Sędzia NSA Małgorzata Borowiec, Sędzia del. WSA Dariusz Chaciński (spr.), Protokolant starszy asystent sędziego Ewa Dubiel, po rozpoznaniu w dniu 31 stycznia 2013 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej P. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 8 czerwca 2012 r. sygn. akt II SA/Rz 376/12 w sprawie ze skargi P. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] lutego 2012 r. nr [...] w przedmiocie odmowy udzielenia pomocy finansowej uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Rzeszowie.
Uzasadnienie
Zaskarżonym skargą kasacyjną wyrokiem z dnia 8 czerwca 2012 r., sygn. akt II SA/Rz 376/12, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie oddalił skargę P. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] lutego 2012 r., nr [...], w przedmiocie odmowy udzielenia pomocy finansowej.
W uzasadnieniu wyroku Sąd przedstawił następujący stan sprawy.
Podaniem z dnia 2 grudnia 2011 r. P. M. zwrócił się do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w I. o przyznanie mu pomocy finansowej na pokrycie wydatków na leki i opał oraz innych należnych świadczeń.
Decyzją z dnia [...] grudnia 2011 r. Burmistrz Gminy I., działający przez upoważnionego Kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, odmówił udzielenia P. M. żądanej pomocy finansowej, przyjmując za podstawę prawną rozstrzygnięcia art. 104 § 1 K.p.a., art. 11 ust. 2 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz. U. Nr 175 z 2009 r. poz. 1362 ze zm. - dalej: u.p.s.) oraz § 2 ust. 1 i ust. 3 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 stycznia 2011 r. w sprawie rodzinnego wywiadu środowiskowego (Dz. U. Nr 27, poz. 138). W ocenie organu wnioskodawca nie współdziałał z pracownikiem socjalnym w rozwiązaniu jego trudnej sytuacji życiowej, czym naruszył przepisy art. 4 u.p.s. W dniach 8 i 14 grudnia pracownik socjalny chciał przeprowadzić z nim wywiad środowiskowy w miejscu zamieszkania, jednak nie zastał go w mieszkaniu. Pismem z dnia 20 grudnia 2011 r. poinformowano więc wnioskodawcę, że bez przeprowadzenia wywiadu nie będzie mogła zostać wydana decyzja w sprawie, pouczono go również o skutkach powtarzalności takiego stanu. Natomiast dnia 27 grudnia obecny w siedzibie Ośrodka Pomocy Społecznej P. M. miał oświadczyć, że nie wpuści do mieszkania pracownika socjalnego, o ile ten wcześniej nie uzgodni z nim terminu przeprowadzenia takiego wywiadu. Podał też, że w domu przebywa w godzinach od 17 do 6. Wobec tego w ocenie organu I instancji zachodziła podstawa do odmowy przyznania żądanej przez niego pomocy na podstawie art. 11 ust. 2 u.p.s.