Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 29 kwietnia 2013 r., sygn. I GSK 1169/11

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Zofia Borowicz Sędzia NSA Gabriela Jyż (spr.) Sędzia del. WSA Ireneusz Fornalik Protokolant Sylwia Nerkowska po rozpoznaniu w dniu 23 kwietnia 2013 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej M. C. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we W. z dnia 12 kwietnia 2011 r. sygn. akt I SA/Wr 294/11 w sprawie ze skargi M. C. na decyzję Dyrektora Izby Celnej we W. z dnia [...] grudnia 2010 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasadza od M. C. na rzecz Dyrektora Izby Celnej we W. 500 (pięćset) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym skargą kasacyjną wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny we W oddalił skargę M Cna decyzję Dyrektora Izby Celnej we W z dnia [...] grudnia 2010 r., w przedmiocie podatku akcyzowego.

Relacjonując przebieg postępowania Sąd I instancji podał, że decyzją z dnia [...]sierpnia 2010 r. Naczelnik Urzędu Celnego we W określił M C zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym za grudzień 2004 r. w wysokości 6.304 zł. Organ ustalił, że w roku 2004 strona w ramach wykonywania działalności gospodarczej, dokonywała obrotu paliwami płynnymi, a w tym olejem opałowym. W grudniu 2004 r. dokonała sprzedaży 14.597 litrów oleju opałowego na rzecz podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, dysponowała ona oświadczeniami o nabyciu oleju na cele opałowe. W odniesieniu do sprzedaży na rzecz podmiotów gospodarczych stwierdzono, że w jednym przypadku wpisana w treści oświadczenia ilość nabywanego oleju opałowego (100 litrów) nie odpowiadała ilości tego oleju ujętego w fakturze VAT (140 litrów). Poza tym ustalono, że posiadana część oświadczeń o nabyciu oleju na cele opałowe nie pochodzi od rzeczywistych nabywców, albowiem oświadczenia zawierały nieprawdziwe dane.

Organ podniósł, że weryfikacja danych była utrudniona, ponieważ oświadczenia o nabyciu oleju opałowego nie zawierały numerów NIP oraz PESEL. W przypadku podmiotów gospodarczych fikcyjność danych potwierdził właściwy miejscowo urząd skarbowy oraz organ gminny, natomiast w odniesieniu do osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, przeszukanie bazy meldunkowej właściwego organu gminnego oraz zbioru PESEL Służby Dyżurnej Izby Celnej nie pozwoliło na potwierdzenie danych personalno-adresowych objętych oświadczeniami. Wobec tego organ uznał, że sprzedaż oleju opałowego w ilości 5.485 litrów była dokonana na cele opałowe. Naczelnik Urzędu Celnego wskazał, że wobec braku prawidłowych oświadczeń nie było podstaw do preferencyjnego opodatkowania akcyzą

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00