Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok NSA z dnia 25 kwietnia 2013 r., sygn. I GSK 729/11

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Zajda (spr.) Sędzia NSA Ludmiła Jajkiewicz Sędzia del. WSA Inga Gołowska Protokolant Marcin Chojnacki po rozpoznaniu w dniu 25 kwietnia 2013 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej E. spółki jawnej w M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w R. z dnia 20 stycznia 2011 r. sygn. akt I SA/Rz 777/10 w sprawie ze skargi E. spółki jawnej w M. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w P. z dnia [...] września 2010 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od E. spółki jawnej w M. na rzecz Dyrektora Izby Celnej w P. 450 (czterysta pięćdziesiąt) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w R. wyrokiem z 20 stycznia 2011 r., sygn. akt I SA/Rz 777/10 oddalił skargę E. D. M., Ł. F. Spółki jawnej w M. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w P. z [...] września 2010 r., nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego.

Sąd orzekał w następującym stanie faktycznym sprawy:

Ł. F., współwłaściciel skarżącej Spółki, 19 listopada 2009 r. złożył w Oddziale Celnym w M. deklarację uproszczoną AKC-U w związku z wewnątrzwspólnotowym nabyciem samochodu osobowego marki [...]. W deklaracji zadeklarował podstawę opodatkowania sprowadzonego samochodu w wysokości 8 603 zł oraz wyliczył wartość podatku akcyzowego na kwotę 1 600 zł, którą zapłacił.

Ponieważ różnica pomiędzy zadeklarowaną podstawą opodatkowania sprowadzonego samochodu, a ustaloną przez organ podatkowy średnią wartością rynkową samochodu osobowego tego samego rodzaju była znaczna, organ wezwał podatnika do zmiany wysokości podstawy opodatkowania lub pisemnego wykazania przyczyn uzasadniających podanie wysokości podstawy opodatkowania w kwocie znacznie odbiegającej od średniej wartości rynkowej samochodu. W odpowiedzi skarżąca przedłożyła pisemne oświadczenie, iż firma E. zajmuje się obrotem samochodami używanymi od 1995 r., a wieloletnia współpraca z dealerami na rynku włoskim pozwala zakupić większą ilość samochodów po niższych cenach od średnich rynkowych. Uszkodzone pojazdy są na rynku włoskim relatywnie tanie. Koszty naprawy w Polsce na wskutek współpracy z mechanikami i dostępności części zamiennych są niższe od cen we Włoszech.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00