Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok NSA z dnia 25 kwietnia 2013 r., sygn. I GSK 524/11

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Zajda Sędzia NSA Ludmiła Jajkiewicz (spr.) Sędzia del. WSA Inga Gołowska Protokolant Marcin Chojnacki po rozpoznaniu w dniu 25 kwietnia 2013 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Celnej w S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w S. z dnia 4 listopada 2010 r. sygn. akt I SA/Sz 316/10 w sprawie ze skargi O. Spółki z o.o. w S. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w S. z dnia [...] lutego 2010 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od Dyrektora Izby Celnej w S. na rzecz O. Spółki z o.o. w S. 300 (trzysta) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w S. wyrokiem z dnia 4 listopada 2010 r., sygn. akt I SA/Sz 316/10, po rozpoznaniu skargi O. Spółka z o.o. w S. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w S. z dnia [...] lutego 2010 r., nr [...], w przedmiocie podatku akcyzowego za maj 2004 r., uchylił zaskarżoną decyzję.

Sąd I instancji orzekał w następującym stanie sprawy.

Decyzją z dnia [...] września 2009 r. Naczelnik Urzędu Celnego w S. określił skarżącej spółce zobowiązanie w podatku akcyzowym za maj 2004 r. w kwocie 14.034 zł z tytułu sprzedaży 12.300 litrów oleju opałowego. Organ podniósł, że skarżąca w maju 2004 r. dokonała 20 transakcji sprzedaży oleju opałowego z zastosowaniem obniżonej stawki akcyzy. W pięciu przypadkach oświadczenia nabywców były wadliwe: brak było nr PESEL i NIP (osoby fizyczne), w jednym oświadczeniu pochodzącym od osoby prawnej brak było podpisu nabywcy.

Dyrektor Izby Celnej w S. decyzją z dnia 25 lutego 2010 r. wydaną w trybie odwoławczym, uchylił decyzje organu I instancji i określił zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym w kwocie 4.906 zł., uznając że jedno z zakwestionowanych oświadczeń było prawidłowe.

Organ stwierdził, że w związku z tym, iż przedmiotem postępowania podatkowego było określenie zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym za maj 2004 r., przedawnienie tego zobowiązania nastąpiłoby z końcem 2009 r. Skarżąca strona zapłaciła jednak w dniu 27 listopada 2009 r. należności określone w decyzji organu I instancji wraz z należnymi odsetkami. W związku z tym zobowiązanie podatkowe za maj 2004 r. wygasło wskutek zapłaty. Dlatego też nie mogło nastąpić jego wygaśnięcie na skutek upływu czasu, czyli przedawnienia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00