Wyrok NSA z dnia 17 grudnia 2013 r., sygn. I FSK 6/13
Zwalczanie oszustw podatkowych, unikania opodatkowania oraz ewentualnych nadużyć jest celem uznanym i wspieranym przez dyrektywy i że podmioty prawa nie mogą powoływać się na przepisy prawa Unii w celu dopuszczania się oszustwa lub nadużycia swoich uprawnień. Zatem organy administracyjne i sądowe powinny odmówić prawa do odliczenia, jeżeli zostanie udowodnione na podstawie obiektywnych przesłanek, że prawo to realizowane jest w celach wiążących się z przestępstwem lub nadużyciem.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Roman Wiatrowski, Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz, Sędzia NSA Ryszard Pęk (sprawozdawca), Protokolant Marek Kleszczyński, po rozpoznaniu w dniu 4 grudnia 2013 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej "C." J. J., M. B. spółka cywilna z siedzibą w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 5 września 2012 r. sygn. akt III SA/Wa 3172/11 w sprawie ze skargi "C." J. J., M. B. spółka cywilna z siedzibą w K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 2 września 2011 r. nr ... w przedmiocie określenia zobowiązania w podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące od stycznia do grudnia 2006 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od "C." J. J., M. B. spółka cywilna z siedzibą w K. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w W. kwotę 3.600 zł (słownie: trzy tysiące sześćset złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.
Wyrokiem z 5 września 2012 r., sygn. akt III SA/Wa 3172/11 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę "C." J. J., M. B. spółka cywilna z siedzibą w K. (dalej: "skarżąca spółka") na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z 2 września 2011 r. nr [...] w przedmiocie określenia zobowiązania w podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące od stycznia do grudnia 2006 r.
2. Stan sprawy przedstawiony przez Sąd I instancji.