Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 24 lipca 2013 r., sygn. II FSK 2341/11

W sytuacji wadliwego działania kontroli podatkowej może nastąpić uprzywilejowanie jednego podmiotu względem innych. To jednak rolą organu jest takie działanie, aby tego rodzaju sytuacje nie miały miejsca. Ustawodawca wprowadzając uregulowanie zawarte w art. 165b Ordynacji podatkowej zdecydował, że strona może uniknąć wszczęcia postępowania podatkowego, jeżeli w złożonej deklaracji lub korekcie deklaracji w całości uwzględni nieprawidłowości ujawnione w trakcie kontroli.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Bogusław Dauter, Sędzia NSA Tomasz Kolanowski (sprawozdawca), Sędzia del. WSA Lidia Ciechomska-Florek, Protokolant Agata Grabowska, po rozpoznaniu w dniu 24 lipca 2013 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 24 maja 2011 r. sygn. akt I SA/Gd 268/11 w sprawie ze skargi Przedsiębiorstwa [...] "B." sp. z o.o. z siedzibą w C. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w G. z dnia 7 lutego 2011 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych za 2008 r. oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrok Sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania przed organami podatkowymi.

1. Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku uchylił zaskarżoną decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w G. z 7 lutego 2011 r. oraz poprzedzającą ją decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w S. z 15 września 2010 r. i określił, że zaskarżone decyzje nie mogą być wykonane.

2. Po przeprowadzeniu kontroli podatkowej zakończonej protokołem kontroli, Naczelnik Urzędu Skarbowego w S., określił Przedsiębiorstwu Produkcyjno- Handlowemu B.sp. z o.o. z siedzibą w C. (dalej: Spółka) zobowiązanie w podatku dochodowym od osób prawnych za rok 2008 w kwocie 17.583,00 zł.

W uzasadnieniu organ pierwszej instancji podał, że po doręczeniu w dniu 16 grudnia 2009 r. protokołu kontroli Spółka złożyła wyjaśnienia dotyczące tego protokołu. W dniu 8 stycznia 2010 r. Spółka złożyła korektę zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) przez podatnika podatku dochodowego od osób prawnych CIT-8 za 2008 r., uzasadniając, że powodem jej złożenia jest przeprowadzona kontrola skarbowa, która ujawniła nieprawidłowości w obliczaniu zmiany stanu produktu oraz w naliczeniach amortyzacji. Korekta została dokonana zgodnie z ustaleniami zawartymi w protokole kontroli i w całości uwzględnia te ustalenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00