Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok NSA z dnia 12 czerwca 2013 r., sygn. I FSK 1084/12

Przy realizacji obowiązku wyznaczonego w art. 29 ust 4a ustawy o VAT należy uwzględnić także zasadę proporcjonalności, zgodnie z którą zastosowany środek krajowy nie może przekraczać ram tego, co konieczne dla osiągnięcia celu danego rozwiązania prawnego, którym jest zasada neutralności VAT.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Danuta Oleś, Sędzia NSA Małgorzata Niezgódka-Medek, Sędzia WSA (del.) Izabela Najda-Ossowska (sprawozdawca), Protokolant Marta Sokołowska-Juras, po rozpoznaniu w dniu 12 czerwca 2013 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej A. P. Sp. z o. o. w P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 25 kwietnia 2012 r. sygn. akt I SA/Po 233/12 w sprawie ze skargi A. P. Sp. z o. o. w P. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 4 listopada 2011 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Poznaniu, 2) zasądza od Ministra Finansów na rzecz A. P. Sp. z o. o. w P. kwotę 380 (słownie: trzysta osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Syg akt I FSK 1084/12

UZASADNIENIE

1. Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oddalił skargę Spółki z o.o. A. z siedzibą w P. (skarżąca) na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 4 listopada 2011r. w przedmiocie VAT.

2. W uzasadnieniu rozstrzygnięcia Sąd I instancji podał, że skarżąca wniosła o udzielenie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej VAT w zakresie prawa do obniżenia podstawy opodatkowania oraz kwoty podatku należnego bez posiadania potwierdzenia odbioru faktury korygującej.

3. Skarżąca wyjaśniła, że jest czynnym podatnikiem VAT; prowadzi działalność w zakresie hodowli zwierząt oraz produkcji i dystrybucji towarów pochodzenia zwierzęcego, w ramach której dokonuje sprzedaży na rzecz kontrahentów posiadających status podatników VAT jak też na rzecz osób nie będących podatnikami VAT. Transakcje realizowane przez Skarżącą dokumentowane są fakturami VAT, których Skarżąca wystawia dużo. W toku działalności często powstają okoliczności zobowiązujące ją do wystawienia faktur korygujących do uprzednio wystawionych faktur VAT, obejmujących zmniejszenie podstawy opodatkowania, a także kwoty podatku należnego, wskutek między innymi zaistnienia różnego typu pomyłek, jak również przyznania upustów i bonifikat cenowych, uznania reklamacji (dalej: rabaty). Faktury korygujące Skarżąca przesyła nabywcom, lecz nie zawsze otrzymuje potwierdzenie ich odbioru przez kontrahentów.

Zobacz także
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00