Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok NSA z dnia 30 stycznia 2014 r., sygn. I FSK 386/13

Zawarty w art. 29 ust. 4a u.p.t.u. wymóg polegający na uzależnieniu obniżenia podstawy opodatkowania wynikającej z pierwotnej faktury od posiadania przez podatnika potwierdzenia otrzymania korekty faktury doręczonego przez nabywcę towarów lub usług mieści się w pojęciu warunków, o których mowa w art. 90 ust. 1 dyrektywy 112 oraz że zasady neutralności podatku VAT oraz proporcjonalności nie sprzeciwiają się takiemu wymogowi.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Arkadiusz Cudak, Sędzia WSA del. Hieronim Sęk (sprawozdawca), Sędzia NSA Roman Wiatrowski, Protokolant Katarzyna Nowik, po rozpoznaniu w dniu 30 stycznia 2014 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Z. S. A. z siedzibą w Z. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 5 września 2012 r. sygn. akt III SA/Gl 1265/12 w sprawie ze skargi Z. S.A. z siedzibą w Z. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 22 czerwca 2010 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Z. S.A. z siedzibą w Z. na rzecz Ministra Finansów kwotę 180 (sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Przedmiot skargi kasacyjnej

1.1. Skarga kasacyjna została wniesiona od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 5 września 2012 r., sygn. akt III SA/Gl 1265/12, którym oddalono skargę Z. S.A. w Z. (dalej: Spółka lub Skarżąca) na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 22 czerwca 2010 r., nr [...], w przedmiocie podatku od towarów i usług (dalej: podatek VAT).

2. Przedstawiony przez Sąd pierwszej instancji przebieg postępowania

2.1. We wniosku o udzielenie interpretacji przepisów prawa podatkowego oraz jego uzupełnieniu Spółka, przedstawiając tak samo zaistniały stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe, wskazała, że: - jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT, prowadzi sprzedaż opodatkowaną, rozliczając się od dnia 1 kwietnia 2009 r. w sposób kwartalny (VAT-7D); - wystawia znaczną liczbę faktur dokumentujących sprzedaż towarów swoim kontrahentom (zarejestrowanym podatnikom podatku VAT) oraz faktur korygujących, które zmniejszają uprzednio udokumentowany obrót; - faktury korygujące są sporządzane z powodu: a) udzielenia rabatów z uwagi na obniżenie ceny sprzedanych towarów, b) zwrotu zafakturowanych opakowań zwrotnych, c) sprostowania pomyłki w cenie lub ilości sprzedanego towaru; - faktura korygująca jest przekazywana kontrahentowi, co do zasady, za pośrednictwem poczty, przez odbiór osobisty jego pracownika lub przez przekazanie faktury temu pracownikowi przez przedstawiciela handlowego Spółki; - często w terminie do złożenia deklaracji VAT za dany okres rozliczeniowy Spółka nie uzyskuje potwierdzenia przez kontrahenta, że otrzymał fakturę korygującą; - potwierdzenia takie nabywca przekazuje nawet po kilku miesiącach, bądź w ogóle, np. z powodu zlikwidowania lub zawieszenia działalności, czy zwykłego zapomnienia; - otrzymanie potwierdzenia faktury korygującej wiąże się często z koniecznością podejmowania dodatkowych czynności przez Spółkę, ponawiania próśb skierowanych do nabywców o potwierdzenie odbioru faktury korygującej, dodatkowej korespondencji, konieczności bieżącego monitorowania wpływu potwierdzeń odbioru do Spółki; - w przypadku drobnych kontrahentów Spółka nie jest w stanie monitorować odsyłania wszystkich kopii potwierdzanych faktur korygujących ze względu na dużą liczbę takich kontrahentów (około kilkadziesiąt tysięcy), a także kosztu monitu, który jest często wyższy od kwoty korygowanego podatku; - nawet jednak w sytuacji nieotrzymania potwierdzenia odbioru faktury korygującej, możliwe jest zweryfikowanie zasadności oraz przyczyny wystawienia takiej faktury, jak również jej powiązanie z fakturą pierwotną w oparciu o prowadzoną przez Spółkę analizę rozliczeń finansowych z kontrahentami, sposób dokumentowania transakcji gospodarczych, umowy handlowe, potwierdzenia sald, dokumenty magazynowe i bankowe.

Zobacz także
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00