Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 21 czerwca 2013 r., sygn. II FSK 2212/11
Podatnik nie może dochodu określonego w art. 9 ust. 2 u.p.d.o.f. określić z pominięciem uregulowań zawartych w art. 17 ust. 4 i art. 22 w zw. z art. 23 ust. 1 pkt 38 u.p.d.o.f., a więc przeliczyć w pierwszej kolejności zarówno uzyskane przychody w walucie obcej, jak i poniesione koszty w tej walucie na złote według kursu i daty wskazanych w tych przepisach, a dopiero w następnej kolejności od uzyskanych/przeliczonych przychodów odjąć poniesione/przeliczone wydatki.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Jerzy Rypina, Sędzia NSA Maciej Jaśniewicz, Sędzia del. WSA Teresa Randak (sprawozdawca), Protokolant Agata Grabowska, po rozpoznaniu w dniu 21 czerwca 2013 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej E. W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 8 czerwca 2011 r. sygn. akt I SA/Sz 352/11 w sprawie ze skargi E. W. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w B. działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 24 listopada 2010 r. nr [..] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od E. W. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w B. działającego z upoważnienia Ministra Finansów kwotę 180 (słownie: sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Wyrokiem z dnia 8 czerwca 2011 r., sygn. akt I SA/Sz 352/11 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie oddalił skargę E. W. na indywidualną interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w B. działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 24 listopada 2010 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych.
2. Wyrok ten zapadł w następującym stanie faktycznym.
3. Wnioskiem z dnia 24 sierpnia 2010 r. E. W. wystąpił o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej prawa podatkowego, przedstawiając następujący stan faktyczny:
3.1. Wnioskodawca przez wiele lat był zatrudniony poza granicami kraju i otrzymywał wynagrodzenie w walutach, w związku z czym posiada oszczędności w USD. Wnioskodawca nie prowadzi działalności gospodarczej. W dniu 9 września 2008 r. wnioskodawca wraz z małżonką nabył obligacje strukturyzowane w USD wydatkując 50.000 USD. Z uwagi na fakt, iż inwestycja ta przynosiła stratę, w dniu 1 kwietnia 2009 r. obligacje zostały zbyte, a małżonkowie uzyskali za nie kwotę 48.600 USD.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right