Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 30 kwietnia 2013 r., sygn. I FSK 180/13

To na sądach krajowych spoczywa obowiązek określenia, czy w konkretnej sprawie podatnik dokonuje jednego świadczenia, jak też przeprowadzenie całościowej ostatecznej oceny stanu faktycznego w tym zakresie.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Arkadiusz Cudak, Sędzia NSA Grażyna Jarmasz (sprawozdawca), Sędzia NSA Danuta Oleś, Protokolant Katarzyna Nowik, po rozpoznaniu w dniu 16 kwietnia 2013 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 24 marca 2010 r. sygn. akt III SA/Wa 1888/09 w sprawie ze skargi "F." spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w W. na interpretacje indywidualną Ministra Finansów z dnia 22 lipca 2009 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Ministra Finansów na rzecz "F." spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w W. kwotę 120 (sto dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego

Uzasadnienie

1. Wyrok Sądu pierwszej instancji

1.1. Zaskarżonym wyrokiem z dnia 24 marca 2010 r., sygn. akt III SA/Wa 1888/09, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, po rozpoznaniu skargi F. sp. z o.o. w W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 22 lipca 2009 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług, uchylił zaskarżoną interpretację, stwierdził, że nie może być ona wykonana w całości oraz zasądził na rzecz strony zwrot kosztów postępowania sądowego.

1.2. W uzasadnieniu zaskarżonego wyroku Sąd pierwszej instancji zauważył, że we wniosku o wydanie interpretacji spółka wskazała, iż jako finansujący w ramach zawartych umów leasingu przekazuje swoim klientom (korzystającym) do używania rzeczy ruchome, w tym także samochody. Z ogólnych warunków umów leasingu zawieranych przez skarżącą wynika, że zawiera ona z ubezpieczycielami umowy ubezpieczenia przedmiotów leasingu i płaci za świadczenia ubezpieczeniowe, a następnie koszty tych usług fakturuje na rzecz poszczególnych korzystających, przy czym nie nalicza żadnej marży. Spółka wskazała, że dokonuje odsprzedaży nabywanych przez siebie usług ubezpieczeniowych oraz że odsprzedaż ta dokumentowana jest odrębnymi fakturami. Przedmiotem wniosku o wydanie interpretacji była kwestia, czy w przedstawionym stanie faktycznym dla potrzeb podatku VAT spółka powinna uznać odsprzedaż usługi ubezpieczeniowej za świadczenie takiej usługi na rzecz korzystających i związku z tym czy usługi te podlegają zwolnieniu z VAT na mocy art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 ze zm., dalej jako "u.p.t.u.") w związku z pozycją nr 3 załącznika nr 4 do tej ustawy. Zdaniem spółki odpowiedź na to pytanie powinna być pozytywna, tj. odprzedawanie przez nią usług ubezpieczeniowych na rzecz korzystających jest zwolnione od podatku.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00