Wyrok NSA z dnia 23 stycznia 2013 r., sygn. I FSK 305/12
Fakt podjęcia, np. takich czynności jak uzbrojenie terenu, wydzielenie dróg wewnętrznych oraz działania marketingowe podjęte w celu sprzedaży działek, stanowią o takiej aktywności w zakresie obrotu nieruchomościami, które mogą wskazywać, że czynności sprzedającego przybierają formę zawodową (profesjonalną), a w konsekwencji zorganizowaną. Na taki rodzaj działalności wskazywać mogą także takie działania jak uzyskanie przed sprzedażą decyzji o warunkach zagospodarowania terenu (zabudowy), czy wystąpienie o opracowanie planu zagospodarowania przestrzennego dla sprzedawanego obszaru, zwłaszcza w sytuacji gdy sprzedawca jest już podatnikiem w zakresie usług budowlanych, developerskich czy innych tego rodzaju usług o zbliżonym charakterze.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Barbara Wasilewska (sprawozdawca), Sędzia NSA Arkadiusz Cudak, Sędzia NSA Roman Wiatrowski, Protokolant Marek Wojtasiewicz, po rozpoznaniu w dniu 23 stycznia 2013 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w O. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 30 listopada 2011 r. sygn. akt I SA/Ol 647/11 w sprawie ze skarg T. I., I. I. na decyzje Dyrektora Izby Skarbowej w O. z dnia 30 lipca 2010 r. nr [...], nr [...], w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w O. na rzecz T. I., I. I. kwotę 2.700 (słownie: dwa tysiące siedemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżony wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego
Wyrokiem z dnia 30 listopada 2011 r., sygn. akt I SA/Ol 647/11, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie uchylił zaskarżone przez T. I. oraz I.I. decyzje Dyrektora Izby Skarbowej w O. z dnia 30 lipca 2010 r., nr [...], [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług.
Stan sprawy przedstawiony przez Sąd I instancji:
T.I. wraz z małżonką I. I. prowadził wspólną działalność gospodarczą w zakresie usług agroturystycznych. Prowadząc działalność agroturystyczną świadczył usługi hotelowe opodatkowane 7 % stawką podatku od towarów i usług (PKWiU - 55.23) oraz usługi wypożyczania kajaków opodatkowane 22 % stawką podatku od towarów i usług. Naczelnik Urzędu Skarbowego w O. w wydanych decyzjach z dnia 26 lutego 2010 r. stwierdził m.in., że w poszczególnych miesiącach w latach 2005-2008 T. I. wraz z małżonką dokonał dostawy 13 niezabudowanych działek gruntów powstałych w wyniku podziału, przekazanej w 1991 roku przez rodziców T.I., nieruchomości rolnej o powierzchni 8 hektarów i 29 arów. Z aktu notarialnego z dnia 21 stycznia 1991 roku, repertorium A nr 800/191 wynikało, że przekazane gospodarstwo rolne w planach zagospodarowania przestrzennego Gminy P. było przeznaczone do użytkowania rolniczego. Ponadto podatnik zeznał do protokołu z dnia 7 sierpnia 2009 roku, że do czasu podziału i sprzedaży prowadził na przedmiotowym areale siewy zbóż, nasadzenia okopowe, jak również używał gruntów jako użytków rolnych, na których wypasano bydło. Strona posiadała również inwentarz - konie, krowy, owce i drób. Organ I instancji ustalił, że sporne grunty już w momencie nabycia nie stanowiły majątku osobistego, lecz majątek przeznaczony do działalności gospodarczej tj. rolniczej.