Wyrok NSA z dnia 11 stycznia 2013 r., sygn. II FSK 990/11
Skoro przedmiotem transakcji będzie grunt, a nie grunt i złoża kamienia wapiennego, niezależnie od sposobu ustalenia ceny transakcji, to wydatek na jego nabycie nie może stanowić kosztu uzyskania przychodów ze względu na treść art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jerzy Płusa, Sędziowie: NSA Jan Rudowski, NSA Tomasz Kolanowski (sprawozdawca), Protokolant Szymon Mackiewicz, po rozpoznaniu w dniu 11 stycznia 2013 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej N. sp. z o.o. z siedzibą w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 24 listopada 2010 r. sygn. akt I SA/Kr 1500/10 w sprawie ze skargi N. sp. z o.o. z siedzibą w K. na interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w K. działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 17 czerwca 2010 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od N. sp. z o.o. z siedzibą w K. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w K. działającego z upoważnienia Ministra Finansów kwotę 120 (sto dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrok Sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania przed organami podatkowymi.
1. Wyrokiem z 24 listopada 2010 r., I SA/Kr 1500/10 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił skargę N. Sp. z o.o. w K. (dalej "Spółka") na interpretację Ministra Finansów z 17 czerwca 2010 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych.
2. We wniosku o udzielenie interpretacji Spółka podała, że prowadzi działalność gospodarczą polegającą na odkrywkowym wydobywaniu kamienia, który następnie przetwarza (kruszenie wstępne, kruszenie wtórne, przesiewanie i płukanie) i w postaci kruszywa (grysy, tłuczeń i mieszanki) sprzedaje go na potrzeby budowy dróg i autostrad, przemysłu, ochrony środowiska i rolnictwa. Kamień jest surowcem do produkcji wyrobu, jakim jest sprzedawane kruszywo (przetworzony kamień). W celu eksploatacji nowych złóż kamienia wapiennego Spółka zamierza nabyć prawo własności do nieruchomości gruntowych, w obrębie których znajdują się złoża kamienia wapiennego. Zawarta umowa będzie dotyczyła zakupu nieruchomości za określoną cenę, przy czym cena nieruchomości ze złożem, jest o wiele wyższa niż cena tej samej powierzchni gruntu, bez złoża. W konsekwencji również w toku negocjacji pomiędzy Spółką i sprzedającym zachodzi konieczność odrębnego ustalenia ceny nieruchomości: