Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie NSA z dnia 18 września 2012 r., sygn. I OSK 1583/12

Szkolnictwo wyższe

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Joanna Banasiewicz Sędziowie sędzia NSA Jan Paweł Tarno (spr.) sędzia del. WSA Maciej Dybowski Protokolant sekretarz sądowy Magdalena Błaszczyk po rozpoznaniu w dniu 18 września 2012r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Rektora Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego w Gdańsku od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 5 kwietnia 2012 r. sygn. akt III SA/Gd 45/12 w sprawie ze skargi J. A. S.-M. na decyzję Rektora Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego w Gdańsku z dnia [...] listopada 2011 r. nr [...] w przedmiocie udzielenia warunkowego zezwolenia na podjęcie studiów na następnym roku akademickim postanawia: 1. uchylić zaskarżony wyrok i odrzucić skargę; 2. zasądzić od J. A. S.-M. na rzecz Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego w Gdańsku kwotę 300 (trzysta) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego; 3. zwrócić skarżącemu J. A. S.-M. ze środków budżetowych Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku kwotę 200 (dwieście) złotych uiszczoną tytułem wpisu od skargi.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku uchylił decyzję Rektora Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego w Gdańsku z [...] listopada 2011 r., nr [...] oraz decyzję Dziekana Wydziału Lekarskiego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego w Gdańsku z [...] października 2011 r., nr [...] w przedmiocie udzielenia warunkowego zezwolenia na podjęcie studiów na następnym roku akademickim. W uzasadnieniu tego wyroku Sąd podniósł, że "zaskarżony akt ma charakter indywidualnej sprawy studenta, która załatwiana jest w drodze decyzji administracyjnej, przy odpowiednim stosowaniu k.p.a.".

W obowiązującym stanie prawnym kognicją sądów administracyjnych objęte są w zasadzie wszelkie akty, czynności, działania i sprawy załatwiane przez organy administracji publicznej, jeżeli nie mają charakteru cywilnoprawnego - art. 3 § 2 i § 3 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Zgodnie z art. 207 ust. 1 ustawy z 27 lipca 2005 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. Nr 164, poz. 1365 ze zm. - cyt. dalej jako "Pszw"), w brzmieniu na dzień orzekania przez organ odwoławczy - od decyzji, o których mowa w art. 169 ust. 10 i 11 oraz art. 196 ust. 3, decyzji podjętych przez organy uczelni, kierownika studiów doktoranckich lub dyrektora jednostki naukowej w indywidualnych sprawach studentów i doktorantów, a także w sprawach nadzoru nad działalnością uczelnianych organizacji studenckich oraz samorządu studenckiego i doktoranckiego, stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego oraz przepisy o zaskarżaniu decyzji do sądu administracyjnego. Niewątpliwie, przywołany przepis nie wymienia expressis verbis wszystkich zdarzeń, które jako indywidualne sprawy studentów winny być załatwiane w drodze decyzji administracyjnych. Przy czym Prawo o szkolnictwie wyższym, w niektórych sytuacji określa wprost, kiedy wydawana jest decyzja, od której przysługuje prawo wniesienia odwołania, a co za tym idzie prawo zaskarżenia do sądu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00