Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie NSA z dnia 20 stycznia 2012 r., sygn. II OW 97/11

Ochrona środowiska

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Marzenna Linska - Wawrzon Sędzia NSA Małgorzata Masternak - Kubiak /spr./ Sędzia del. WSA Maciej Dybowski Protokolant Aleksander Jakubowski po rozpoznaniu w dniu 20 stycznia 2012 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy z wniosku Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego między Regionalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska w Warszawie a Starostą Powiatu Grodziskiego przez wskazanie organu właściwego w sprawie usunięcia skutków zanieczyszczeń środowiska postanawia: wskazać Starostę Powiatu Grodziskiego.

Uzasadnienie

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie zwrócił się o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego w sprawie właściwości dotyczącej wydania decyzji zobowiązującej sprawcę zanieczyszczenia środowiska, poprzez wskazanie Starosty Powiatu Grodziskiego, jako organu właściwego do załatwienia przedmiotowej sprawy.

Pismem z dnia [...] czerwca 2011 r. Starosta Powiatu Grodziskiego przekazał Regionalnemu Dyrektorowi Ochrony Środowiska w Warszawie akta sprawy dotyczącej zanieczyszczenia powierzchni ziemi spowodowanego w wyniku wypadku samochodowego, który miał miejsce w Ż. podczas prowadzenia działalności polegającej na transporcie materiałów innych niż niebezpieczne (nabiał).

Przekazując dokumenty, Starosta Grodziski powołał się na art. 7 ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 r. o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie (Dz. U. Nr 75, poz. 493, ze zm., zwanej dalej "ustawą szkodową"), wskazując Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie jak organ właściwy do wydania stosownej decyzji w przedmiotowej sprawie, bowiem zgodnie z art. 2 ust. 1 przepisy ustawy szkodowej stosuje się do bezpośredniego zagrożenia szkodą w środowisku lub szkody w środowisku spowodowanych przez działalność podmiotu korzystającego ze środowiska stwarzającą ryzyko szkody w środowisku.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00