Wyrok NSA z dnia 25 października 2012 r., sygn. II OSK 961/11
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Zofia Flasińska (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Wojciech Mazur Sędzia del. WSA Jolanta Rudnicka Protokolant Andżelika Nycz po rozpoznaniu w dniu 25 października 2012 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej [...]S.A. z siedzibą w C. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 12 stycznia 2011 r. sygn. akt II SA/Gl 1048/10 w sprawie ze skargi [...] S.A. z siedzibą w C. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach z dnia [...] lipca 2010 r. nr [...] w przedmiocie uchybienia terminu do wniesienia zażalenia w sprawie opłaty za korzystanie ze środowiska 1. uchyla zaskarżony wyrok i zaskarżone postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach, 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach na rzecz [...] S.A. z siedzibą w C. kwotę 600 (sześćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach wyrokiem z dnia 12 stycznia 2011 r. sygn. akt II SA/Gl 1048/10 oddalił skargę [...] S.A. z siedzibą w C. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach z dnia [...] lipca 2010 r., nr [...] w przedmiocie uchybienia terminu do wniesienia zażalenia w sprawie opłaty za korzystanie ze środowiska.
W uzasadnieniu wyroku Sąd wskazał, że Marszałek Województwa Śląskiego postanowieniem z dnia [...] marca 2010 r., nr [...] ustalił sposób zarachowania uiszczonej po terminie wpłaty z tytułu należności za korzystanie ze środowiska przez [...] S.A. z siedzibą w C.
Pismem z dnia 26 marca 2010 r. [...] S.A. wniósł zażalenie na powyższe postanowienie, kwestionując dokonany przez organ administracji sposób zarachowania dokonanej po terminie opłaty.
Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Katowicach postanowieniem z dnia [...] lipca 2010 r. stwierdziło uchybienie terminu do wniesienia zażalenia. W uzasadnieniu postanowienia Kolegium wskazało, że postanowienie organu pierwszej instancji zostało doręczone stronie w dniu 23 marca 2010 r., natomiast zażalenie na to postanowienie oznaczone datą 26 marca 2010 r. zostało nadane za pośrednictwem Pocztex’u Kuriera Poczty Polskiej w dniu 31 marca 2010 r. W ocenie Kolegium, za dowód nadania przesyłki w dniu 30 marca 2010 r. nie może zostać uznane poświadczenie nadania przesyłek listowych w tym dniu, widniejące w książce nadawczej pełnomocnika strony, gdyż z treści tej książki wynika, że przesyłka listowa zawierająca zażalenie została z niej wykreślona. Kolegium, powołując się na wyniki rozprawy administracyjnej, ustaliło, że pracownik kancelarii pełnomocnika strony, który nadawał list zawierający zażalenie pozostawił go na ladzie, nie czekając, aż pracownik poczty wyda mu potwierdzenie nadania tej przesyłki. Poczta nie przyjęła przesyłki zawierającej zażalenie do wysyłki w dniu 30 marca 2010 r., w związku z czym przesyłka ta została ponownie nadana przez pracownika kancelarii pełnomocnika strony dopiero w dniu następnym 31 marca 2010 r., czyli z uchybieniem siedmiodniowego terminu do wniesienia zażalenia.