Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 18 września 2012 r., sygn. I OSK 1434/12

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Joanna Banasiewicz Sędziowie sędzia NSA Jan Paweł Tarno (spr.) sędzia del. WSA Maciej Dybowski Protokolant sekretarz sądowy Magdalena Błaszczyk po rozpoznaniu w dniu 18 września 2012r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej A. B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 17 stycznia 2012 r. sygn. akt III SA/Kr 189/11 w sprawie ze skargi A. B. na decyzję Rektora Politechniki Krakowskiej z dnia [...] grudnia 2010 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyjęcia na I rok studiów oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił skargę A. B. na decyzję Rektora Politechniki Krakowskiej z [...] grudnia 2010 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyjęcia na pierwszy rok studiów III stopnia. W uzasadnieniu Sąd podniósł, że zgodnie z art. 70 ust. 5 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej zapewnia się autonomię szkół wyższych na zasadach określonych w ustawie. Ustawą, o której mowa w tym przepisie jest ustawa z 27 lipca 2005 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. Nr 164, poz. 1365 ze zm.), zwana dalej "ustawą" lub "u.sz.w. ", która przewiduje wydanie decyzji administracyjnych w sprawach ściśle w niej wymienionych. I tak w drodze decyzji administracyjnej rozstrzygane są m.in. sprawy przyjęcia na studia doktoranckie - zgodnie z art. 196 ust. 1 w zw. z art. 169 ust. 7 i ust. 8 ustawy (obowiązujących w dacie wydania zaskarżonej decyzji). Przepisy te stanowią:

Art. 196. 1. Do studiowania na studiach doktoranckich może być dopuszczona osoba, która posiada tytuł magistra lub równorzędny oraz spełnia warunki rekrutacji, ustalone przez uczelnię. Przepisy art. 169 ust. 2 i 7-10 oraz art. 170 stosuje się odpowiednio.

Art. 169. ust. 7. W przypadku gdy wstęp na studia nie jest wolny, rekrutację przeprowadzają komisje rekrutacyjne powołane przez kierownika podstawowej jednostki organizacyjnej lub inny organ wskazany w statucie. Komisje rekrutacyjne podejmują decyzje w sprawach przyjęcia na studia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00