Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 29 czerwca 2012 r., sygn. I OSK 2227/11

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Małgorzata Borowiec sędzia del. WSA Jacek Fronczyk sędzia NSA Leszek Leszczyński (spr.) Protokolant Małgorzata Kamińska po rozpoznaniu w dniu 29 czerwca 2012 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Dowódcy Wojsk Lądowych od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 13 września 2011 r. sygn. akt II SA/Wa 657/11 w sprawie ze skargi D. M. na decyzję Dowódcy Wojsk Lądowych z dnia [...] stycznia 2011 r. nr [...] w przedmiocie uchylenia decyzji i umorzenia postępowania w sprawie stwierdzenia utraty prawa do uposażenia z powodu nieusprawiedliwionej obecności w służbie 1. uchyla zaskarżony wyrok i oddala skargę, 2. zasądza od D. M. na rzecz Dowódcy Wojsk Lądowych kwotę 280 (dwieście osiemdziesiąt) złotych, tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 13 września 2011 r., sygn. akt II SA/Wa 657/11 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, po rozpoznaniu skargi D. M. na decyzję Dowódcy Wojsk Lądowych z dnia [...] stycznia 2011 r., nr [...] w przedmiocie uchylenia decyzji i umorzenia postępowania w sprawie stwierdzenia utraty prawa do uposażenia z powodu nieusprawiedliwionej obecności w służbie, uchylił zaskarżoną decyzję oraz stwierdził, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu. Wyrok powyższy zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.

D. M. w dniu [...] października 2010 r. przedłożyła swoim przełożonym zwolnienie lekarskie o czasowej niezdolności do służby w dniach [...].10. - [...].11.2010 r. z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem.

Przełożeni uznali, że wprawdzie dowódca jednostki wojskowej może na wniosek żołnierza zwolnić go od zajęć służbowych w razie konieczności sprawowania osobistej opieki nad najbliższym członkiem rodziny, to w niniejszej sprawie tego rodzaju zaświadczenie nie daje podstaw do zwolnienia od wykonywania obowiązków służbowych. Za podstawę takiego stanowiska przyjęto § 22 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 30 grudnia 2009 r. w sprawie urlopów żołnierzy zawodowych (Dz. U. Nr 2, poz. 9 ze zm.), który w dacie wydania skarżonej decyzji stanowił, iż zwolnienia od zajęć służbowych z powodu sprawowania osobistej opieki nad najbliższym członkiem rodziny nie udziela się, jeżeli żołnierz spełnia warunki do udzielenia mu urlopu macierzyńskiego albo wychowawczego. W związku z powyższym Rozkazem Dziennym wydanym dla celów ewidencyjnych i finansowych nr [...] z dnia [...] października 2010 r., Dowódca JW Nr [...] stwierdził na podstawie § 22 rozporządzenia nieobecność [...] M. w służbie w dniach [...].10.2010 r. oraz na podstawie art. 93 ust. 2 ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych potrącił [...] części miesięcznego uposażenia i na podstawie art. 93 ust. 1 tejże ustawy, zawiesił od dnia [...] listopada 2010 r. wypłatę uposażenia. Z powyższym rozkazem skarżąca nie zgodziła się, przedstawiając zaświadczenie z dnia [...] października 2010 r. od lekarza pediatry - wystawcy powołanego wyżej zwolnienia lekarskiego, oświadczające o omyłce lekarskiej, co do przedmiotu wystawionego zwolnienia lekarskiego z dnia [...] października 2010 r. Lekarz przyznał, iż zwolnienie powinno być wystawione na D. M. i zaświadczać o jej niezdolności do pracy z powodu choroby, lecz nie z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem. Z tego dokumentu skarżąca wywodziła usprawiedliwienie swojej nieobecności, wnioskując o uchylenie przedmiotowego rozkazu i o zwrot potrąconego uposażenia. Nie uwzględniając wniosku, w piśmie z dnia [...] października 2010 r. dowódca jednostki zakwestionował zaświadczenie lekarskie z dnia [...] października 2010 r. i w trybie art. 60b ustawy pragmatycznej odmówił mu legalności oraz wezwał skarżącą do stawienia się do służby. Ponadto, przedstawił treść Rozkazu Dziennego nr [...] z dnia [...] października 2010 r., którym uchylił swój Rozkaz Dzienny nr [...] z dnia [...] października 2010 r. w części dotyczącej zawieszenia uposażenia oraz na podstawie § 22 rozporządzenia stwierdził nieobecność żołnierza w służbie w dniach [...] października 2010 r. i na podstawie art. 93 ust. 2 ustawy pragmatycznej potrącił 4/30 części miesięcznego uposażenia. Kolejny, wydany dla celów ewidencyjnych i finansowych Rozkaz Dowódcy JW [...] nr [...] z dnia [...] listopada 2010 r., oparty na identycznej podstawie prawnej, stwierdzał nieobecność [...] M. w dniach [...].10 - [...].11.2010 r. oraz potrącał jego adresatowi 3/30 części miesięcznego uposażenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00