Wyrok NSA z dnia 3 lipca 2012 r., sygn. II OSK 699/12
Sygn. akt II OSK 699 / 12 WYROK W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 3 lipca 2012 r. Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Maria Czapska - Górnikiewicz (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Paweł Miładowski Sędzia del. WSA Małgorzata Miron Protokolant Paweł Konicki po rozpoznaniu w dniu 3 lipca 2012 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej H. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 18 października 2011 r. sygn. akt III SA/Kr 267/11 w sprawie ze skargi H. S. na decyzję Małopolskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia [...] stycznia 2011 r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
II OSK 699 / 12
UZASADNIENIE
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 18 października 2011 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił skargę H. S. na decyzję Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia [...] stycznia 2011 r., utrzymującą w mocy decyzję organu I instancji z dnia [...] sierpnia 2010 r. w przedmiocie choroby zawodowej.
W uzasadnieniu powyższego wyroku Sąd pierwszej instancji wskazał, iż na podstawie oceny narażenia zawodowego ustalono, że H. S. w latach 1953 - 1988 pracowała na stanowiskach szwaczki i dziewiarza. Praca na tych stanowiskach wymagała wysiłku fizycznego (zwłaszcza przy maszynie dziewiarskiej), wymuszonej pozycji ciała oraz powtarzalności ruchów monotypowych. Strona była badana w Małopolskim Ośrodku Medycyny Pracy w Krakowie, gdzie wydano orzeczenie lekarskie z dnia 2 lutego 2005 r. oraz w Instytucie Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w Sosnowcu, gdzie wydano orzeczenie lekarskie z dnia 6 lipca 2005 r. W obu ww. orzeczeniach nie stwierdzono u badanej choroby zawodowej wymienionej w poz. 19 wykazu chorób zawodowych, stanowiącego załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 lipca 2002 r. w sprawie wykazu chorób zawodowych, szczegółowych zasad postępowania w sprawach zgłaszania podejrzenia, rozpoznawania i stwierdzania chorób zawodowych oraz podmiotów właściwych w tych sprawach (Dz. U. Nr 132, poz. 1115), tj. przewlekłej choroby układu ruchu wywołanej sposobem wykonywania pracy. U skarżącej rozpoznano uogólnione zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa z wielopoziomową dyskopatią w odcinku szyjnym i lędźwiowym, z objawowym korzeniowym zespołem bólowym. Nie stwierdzono innych zmian w obrębie układu ruchu, które można by łączyć z wykonywaną w przeszłości pracą zawodową.