Wyrok NSA z dnia 19 kwietnia 2012 r., sygn. II OSK 158/12
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Arkadiusz Despot - Mładanowicz Sędzia NSA Jerzy Bujko Sędzia del. NSA Janina Kosowska /spr./ Protokolant asystent sędziego Katarzyna Ślizak po rozpoznaniu w dniu 19 kwietnia 2012 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Z. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 12 października 2011 r., sygn. akt II SA/Sz 770/11 w sprawie ze skargi Z. S. na decyzję Z. Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w S. z dnia [...] czerwca 2011 r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej 1. uchyla zaskarżony wyrok oraz decyzję Z. Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w S. z dnia [...] czerwca 2011 r. nr [...] i decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w S. z dnia [...] marca 2011 r. nr [...]; 2. zasądza od Z. Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w S. na rzecz skarżącej Z. S. kwotę 300 (trzysta) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 12 października 2011 r., sygn. akt II SA/Sz 770/11, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie oddalił skargę Z. S. na decyzję Z. Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w S. z dnia [...] czerwca 2011 r., Nr [...], w przedmiocie choroby zawodowej.
Opisując stan faktyczny niniejszej sprawy Sąd I instancji wskazał, iż w dniu [...] grudnia 2007 r. skarżąca zwróciła się do Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w S. o wydanie ostatecznej decyzji w sprawie choroby zawodowej, związanej z jej narażeniem na promieniowanie elektromagnetyczne. Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w S. przekazał powyższe pismo wraz z załączonymi dokumentami właściwemu Państwowemu Powiatowemu Inspektorowi Sanitarnemu w S.
W toku przeprowadzonego postępowania Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w S. ustalił, iż w dniu [...] grudnia 1987 r. skarżąca została skierowana przez Przemysłowy Specjalistyczny Zespół Opieki Zdrowotnej Poradnię Chorób Zawodowych w S. do Instytutu Medycyny Pracy w Ł., gdzie w dniach od [...] lutego 1988 r. do [...] marca 1988 r. została poddana badaniom lekarskim w Klinice Chorób Zawodowych. W dniu [...] marca 1988 r. wydano skarżącej kartę informacyjną leczenia klinicznego nr [...]. Rozpoznając wniosek skarżącej z dnia [...] grudnia 2007 r., organ I instancji pismem z dnia [...] listopada 2008 r. zwrócił się do Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w S. o informację, czy w sprawie choroby zawodowej skarżącej zostało wydane orzeczenie lekarskie. Ośrodek Medycyny Pracy pismem z dnia [...] grudnia 2008 r. poinformował, że nie jest w stanie stwierdzić dlaczego rozpoznanie miało formę pisma. Po przeanalizowaniu dokumentacji wskazano, iż w historiach chorób pacjentów, u których nie rozpoznano choroby zawodowej są jedynie dokumenty o treści, że choroby zawodowej nie rozpoznaje się i nie ma śladu po decyzjach o braku podstaw do stwierdzenia choroby zawodowej. Na tej podstawie organ I instancji stwierdził, że nie było dotychczas prowadzone postępowanie administracyjne w sprawie choroby zawodowej skarżącej i nie wydano w tej sprawie decyzji, a następnie w dniu [...] marca 2009 r. wydał decyzję [...] o braku podstaw do stwierdzenia u skarżącej choroby zawodowej wywołanej promieniowaniem elektromagnetycznym, wskazując, że choroba ta nie została wymieniona w wykazie chorób zawodowych, zawartym w załączniku do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 lipca 2002 r. w sprawie wykazu chorób zawodowych, szczegółowych zasad postępowania w sprawach zgłaszania podejrzenia, rozpoznawania i stwierdzania chorób zawodowych oraz podmiotów właściwych w tych sprawach (Dz. U. Nr 132, poz. 1115).