Wyrok NSA z dnia 1 lutego 2012 r., sygn. II OSK 2181/10
Zasada równości wobec prawa nie oznacza, że wszyscy mają takie same prawa i obowiązki. Zasada ta oznacza, że jednakowe prawa i obowiązki dotyczą wszystkich osób należących do tej samej kategorii.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Jan Paweł Tarno sędzia NSA Barbara Adamiak sędzia del. WSA Grzegorz Czerwiński (spr.) Protokolant Karolina Kubik po rozpoznaniu w dniu 1 lutego 2012 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej B. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 30 czerwca 2010 r. sygn. akt II SA/Łd 972/09 w sprawie ze skargi B. P. na decyzję Wojewody Łódzkiego z dnia [...] stycznia 2008 r. nr [...] (znak: [...]) w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 30 czerwca 2010 roku, sygn. akt II SA/Łd 972/09 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi oddalił skargę B. J. P. na decyzję Wojewody Łódzkiego z dnia [...] stycznia 2008 roku, Nr [...] w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę.
Powyższy wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym.
Decyzją z dnia [...] stycznia 2008 roku, Nr [...] (znak: [...]) Wojewoda Łódzki po rozpatrzeniu odwołania B. J. P., utrzymał w mocy decyzję Starosty Powiatu Łódzkiego Wschodniego z dnia [...] października 2007 roku, Nr [...].
Starosta Powiatu Łódzkiego Wschodniego decyzją z dnia [...] października 2007 roku, Nr [...] zatwierdził projekt budowlany i udzielił P. M. pozwolenia na budowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego wraz z przydomową oczyszczalnią ścieków, zewnętrzną instalacją wodociągową i przyłączem energetycznym na działce Nr [...] położonej w miejscowości Kopanka, gmina Nowosolna. Odprowadzenie wód opadowych z tegoż budynku odbywać się miało na nieutwardzony teren własnej działki.
W odwołaniu od tej decyzji B. J. P. wskazała, że projektowana lokalizacja oczyszczalni na działce Nr [...] będzie bezpośrednio oddziaływać na działkę Nr [...], której jest właścicielką. Działka Nr [...] wchodzi w skład większej nieruchomości, a B. J. P. zamierza wybudować na tym terenie studnię głębinową, która będzie zaopatrywała w wodę pitną wszystkie wchodzące w jej skład działki. Z uwagi na rozległość terenu, jaki ma być zaopatrywany w wodę, takie rozwiązanie jest dla odwołującej się dużo bardziej ekonomiczne niż korzystanie z lokalnej sieci wodociągowej, tym bardziej, że obowiązujący plan zagospodarowania przestrzennego gminy nie zawiera w tym względzie żadnych ograniczeń.