Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 12 stycznia 2012 r., sygn. II OSK 2104/11

Okoliczność wykonywania pracy w warunkach narażających na wystąpienie choroby zawodowej pozostaje w rozpatrywanej sprawie bezsporna. W wyniku postępowania objętego kontrolą sądową nie stwierdzono natomiast u skarżącego klinicznych skutków zdrowotnych choroby zawodowej wymienionej pod poz. 22.2 i poz. 22.3 wykazu stanowiącego załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych. W tej sytuacji jakiekolwiek dywagacje na temat związku przyczynowego pomiędzy warunkami pracy a powstaniem choroby zawodowej, której objawów u skarżącego nie stwierdzono, okazały się zbędne.

Teza od Redakcji

 

Dnia 12 stycznia 2012 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Małgorzata Jaśkowska (spr.) sędzia NSA Andrzej Jurkiewicz sędzia del. NSA Jerzy Krupiński Protokolant asystent sędziego Justyna Rosińska po rozpoznaniu w dniu 12 stycznia 2012 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej A. R. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 28 czerwca 2011 r. sygn. akt IV SA/Wr 227/11 w sprawie ze skargi A. R. na decyzję [...] Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w [...] z dnia [...] lutego 2011 r. nr [...] w przedmiocie braku podstaw do stwierdzenia choroby zawodowej oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu wyrokiem z dnia 28 czerwca 2011 r. sygn. akt IV SA/Wr 227/11 oddalił skargę A. R. na decyzję [...] Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w[...] z dnia [...] lutego 2011 r. nr [...] w przedmiocie braku podstaw do stwierdzenia choroby zawodowej.

Wyrok został wydany w następujących okolicznościach sprawy.

W dniu 20 maja 2009 r. lekarz z Poradni Leczenia Bólu Neurologicznego w[...] skierował A. R. na badania w celu rozpoznania choroby zawodowej: "niedosłuch, zespół wibracyjny, uszkodzenie układu przedsionkowego".

Na podstawie powyższego skierowania Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w[...] w dniu 26 maja 2009 r. wszczął postępowanie administracyjne. Organ ustalił, że A. R. urodzony w dniu [...] r. pracował kolejno: od [...]r. do [...] w [...] jako ślusarz, następnie od [...] do [...] w [...] jako operator koparki, od [...] do [...] oraz [...] do [...] i od [...] do [...] w [...] jako operator koparki i koparko-zagęszczarki. W czasie wykonywania pracy zawodowej był narażony na drgania mechaniczne o charakterze ogólnym - wibracja ogólna. Pomiary czynników fizycznych dotyczących środowiska pracy na stanowiskach podobnych do zajmowanego przez skarżącego wykazały, że istniała możliwość wystąpienia przekroczeń normatywów higienicznych tej wibracji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00