Wyrok NSA z dnia 3 lutego 2012 r., sygn. II OSK 2208/10
Utworzenie wspólnoty mieszkaniowej i kompetencje przyznane jej organom nie w każdym przypadku będą pozbawiać właścicieli poszczególnych lokali statusu strony w postępowaniu, w którym przymiot taki posiada wspólnota. Kwestia ta wymaga wnikliwego rozważenia w sytuacji gdy skarżący swój interes prawny wywodzi z określonych przepisów prawa, jego zdaniem naruszonych i gdy podnosi, że kuchenne lub łazienkowe indywidualne przewody kominowe nie są urządzeniami części wspólnej budynku, o których mogłaby decydować wspólnota.
Teza od Redakcji
Dnia 3 lutego 2012 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Małgorzata Dałkowska - Szary Sędziowie: sędzia NSA Małgorzata Stahl (spr.) sędzia del. WSA Aleksandra Łaskarzewska Protokolant Anna Połoczańska po rozpoznaniu w dniu 3 lutego 2012r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Wielkopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Poznaniu od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 12 sierpnia 2010 r. sygn. akt IV SA/Po 270/10 w sprawie ze skargi T. W. na postanowienie Wielkopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Poznaniu z dnia [...] lutego 2010 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania zażaleniowego dotyczącego dokonania oceny stanu technicznego budynku oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wyrokiem z dnia 12 sierpnia 2010 r., sygn. akt IV SA/Po 270/10 po rozpoznaniu sprawy ze skargi T. W. na postanowienie Wielkopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Poznaniu z dnia [...] lutego 2010 r., nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania zażaleniowego dotyczącego dokonania oceny stanu technicznego budynku w punkcie I. uchylił zaskarżone postanowienie; w punkcie II. zasądził od Wielkopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Poznaniu na rzecz skarżącego kwotę 100 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania.