Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 9 marca 2012 r., sygn. I OSK 395/11

Obie przesłanki z art.137 ust.1 ustawy o gospodarce nieruchomościami dotyczą faktycznej realizacji celu, a nie tylko opracowania dokumentacji, czy uzyskania pozwolenia na budowę. Pozostawienie nieruchomości w stanie niezmienionym stanowi spełnienie przesłanek z art. 137 ust.1, umożliwiających zwrot wywłaszczonej nieruchomości.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Ewa Dzbeńska Sędziowie: Sędzia NSA Małgorzata Borowiec Sędzia del. WSA Jolanta Rudnicka (spr.) Protokolant st. inspektor sądowy Tomasz Zieliński po rozpoznaniu w dniu 9 marca 2012 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Miasta Stołecznego Warszawy od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 10 listopada 2010 r. sygn. akt I SA/Wa 821/10 w sprawie ze skargi Miasta Stołecznego Warszawy na decyzję Wojewody Mazowieckiego z dnia [...] marca 2010 r. nr [...] w przedmiocie zwrotu nieruchomości oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 10 listopada 2010 r., sygn. akt I SA/Wa 821/10 oddalił skargę Miasta Stołecznego Warszawy na decyzję Wojewody Mazowieckiego z dnia [...] marca 2010 r., nr [...] w przedmiocie zwrotu nieruchomości.

W uzasadnieniu wyroku Sąd wskazał, że Wojewoda Mazowiecki decyzją z dnia [...] marca 2010 r., nr [...] utrzymał w mocy decyzję Starosty Piaseczyńskiego z dnia [...] kwietnia 2008 r., nr [...], orzekającą o zwrocie wywłaszczonej nieruchomości położonej w Warszawie przy ul. [...], stanowiącej wg mapy z projektowanym podziałem, zaewidencjonowanym w Ośrodku Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Warszawie, działkę ewidencyjną nr [...] z obrębu [...] o pow. 1515 m2, uregulowaną w księdze wieczystej KW nr [...], pochodzącą z dawnej działki nr [...] z obrębu [...].

Organ pierwszej instancji ustalił, że umową notarialną z dnia [...] czerwca 1973 r., Nr Rep. A II nr [...], zawartą w trybie art.6 ustawy z dnia 12 marca 1958 r. o zasadach i trybie wywłaszczania nieruchomości (Dz. U. Nr 10 poz. 64 z 1974r.), Skarb Państwa nabył od A. N. niezabudowaną nieruchomość położoną w Warszawie, przy ul. [...] i [...] o łącznej powierzchni 2 ha 18 a 19 m2. W skład nieruchomości wchodziła m.in. działka nr [...] z przeznaczeniem pod budowę zespołu mieszkaniowego "[...]" wraz z ulicami miejskimi w rejonie tego zespołu, zgodnie z decyzjami o lokalizacji inwestycji nr [...] i [...] z dnia [...] kwietnia 1972 roku, wydanymi przez Wydział Architektury, Nadzoru Budowlanego i Geodezji Prezydium Rady Narodowej m.st. Warszawy. Z wnioskiem o zwrot części dawnej działki nr [...] tj. obecnie działki nr [...] w dniu [...] października 1999 r. wystąpiła A. N. Następnie Starosta Piaseczyński przywołał treść art. 136 i 137 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami, które określają przesłanki zbędności nieruchomości na cel określony w decyzji o wywłaszczeniu. Przedmiotowa nieruchomość przeznaczona została, zgodnie z decyzjami o lokalizacji nr [...] i [...] z dnia [...] kwietnia 1972 roku pod budowę zespołu mieszkaniowego "[...]" i lokalizację ulic miejskich. Według planu realizacyjnego osiedla mieszkaniowego [...], zatwierdzonego decyzją nr [...] z dnia [...] października 1974 roku, na obecnej działce [...] przewidziano budowę boiska uniwersalnego. Zgodnie z protokołem wizji lokalnej dokonanej w dniu [...] lutego 2008 roku działka nr [...] z obrębu [...] stanowi projektowane działki [...],[...],[...],[...],[...] i [...]; działka nr [...] to nie zagospodarowany teren ze skarpami, zaś działka nr [...] wykorzystywana jest jako boisko. Decyzją z dnia [...] listopada 1995 r., nr [...] Urząd Gminy Warszawa-[...] wydał na rzecz Stowarzyszenia [...] zezwolenie na budowę boiska treningowego tj. po upływie 21 lat od decyzji o wywłaszczeniu. Świadczy to - zdaniem organu - o zbędności przedmiotowej nieruchomości. Zatem na części działki nr [...] ( projektowana działka nr [...]) nie zrealizowano celu wywłaszczenia, czyli budowy boiska uniwersalnego. Zachodzą przesłanki określone w art.137 ust.1 pkt 1 i 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami do zwrotu przedmiotowej działki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00