Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 29 listopada 2012 r., sygn. I GSK 377/12

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Józef Waksmundzki Sędzia NSA Janusz Zajda (spr.) Sędzia del. WSA Ludmiła Jajkiewicz Protokolant Jarosław Poturnicki po rozpoznaniu w dniu 29 listopada 2012 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej R. C. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w R. z dnia 22 listopada 2011 r. sygn. akt I SA/Rz 694/11 w sprawie ze skargi R. C. na decyzje Dyrektora Izby Celnej w P. z dnia [...] lipca 2011 r. nr [...], z dnia [...] lipca 2011 r. nr [...], z dnia [...] lipca 2011 r. nr [...] w przedmiocie określenia kwoty długu celnego oraz kwoty podatku od towarów i usług 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od R. C. na rzecz Dyrektora Izby Celnej w P. kwotę 1.800 (tysiąc osiemset) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w R. wyrokiem z 22 listopada 2011 r., sygn. akt I SA/Rz 694/11 oddalił skargę R. C. na decyzje Dyrektora Izby Celnej w P. z [...] lipca 2011 r. o numerach: [...] w przedmiocie określenia kwoty wynikającej z długu celnego; [...] w przedmiocie określenia kwoty podatku od towarów i usług; [...] w przedmiocie określenia kwoty podatku akcyzowego.

Sąd orzekał w następującym stanie faktycznym sprawy:

W dniu [...] marca 2008 r. na podstawie zgłoszenia celnego nr [...] R. C. zgłosił do procedury dopuszczenia do obrotu sprowadzony ze Stanów Zjednoczonych samochód osobowy marki Toyota RAV 4, poj. 2400 cm3, rok produkcji 2007. Skarżący określił w zgłoszeniu wartość celną towaru na kwotę 15 043 PLN, przyjmując za jej podstawę wartość transakcyjną 5 580 USD, ustaloną na podstawie dołączonego rachunku sprzedaży oraz wyliczył stosowne należności związane z importem pojazdu. Do zgłoszenia celnego skarżący dołączył: rachunek sprzedaży z 28 grudnia 2007 r., oraz ocenę techniczną z 10 marca 2008 r.

Po dokonaniu analizy przedłożonych dokumentów organ celny powziął wątpliwość, czy zadeklarowana w zgłoszeniu wartość celna stanowi całkowitą płatność za importowany towar. Podana przez podatnika cena była bowiem rażąco niska w porównaniu z ustalonymi przez organ celny cenami używanych samochodów, oferowanych do sprzedaży na rynku kraju eksportu i podobnych do sprowadzonego, tj. tej samej marki, typu i rocznika. Wykorzystując dane ze strony internetowej www.edmunds.com organ ustalił, iż wśród ofert sprzedaży, średnie ceny podobnych do sprowadzonego przez podatnika pojazdów, oferowanych do sprzedaży na rynku amerykańskim, wynoszą: 15 734 USD przy sprzedaży przez dealera, 14 720 USD przy sprzedaży prywatnej oraz 13 377 USD przy sprzedaży wraz z rozliczeniem starego pojazdu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00