Wyrok NSA z dnia 9 sierpnia 2012 r., sygn. I FSK 1584/11
Osoba chcąca działać w sprawie jako pełnomocnik musi złożyć do akt tej konkretnej sprawy pełnomocnictwo lub jego odpis. Organ podatkowy nie ma natomiast podstaw prawnych do zastąpienia pełnomocnika w realizacji obowiązku wynikającego z art. 137 § 3 O.p., ponieważ jest to ewidentnie obowiązek pełnomocnika. Dokument pełnomocnictwa powinien był trafić do akt rozpatrywanej sprawy, jako wyraz woli strony działania w tej konkretnej sprawie za pośrednictwem pełnomocnika i dowód umocowania konkretnej osoby jako właśnie pełnomocnika.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Sylwester Marciniak, Sędzia NSA Barbara Wasilewska, Sędzia WSA (del.) Dagmara Dominik-Ogińska (sprawozdawca), Protokolant Marta Sokołowska-Juras, po rozpoznaniu w dniu 9 sierpnia 2012 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej "D." Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 26 maja 2011 r. sygn. akt I SA/Sz 219/11 w sprawie ze skargi "D." Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w S. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w S. z dnia 7 października 2010 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przywrócenia terminu do wniesienia odwołania 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od "D." Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w S. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w S. kwotę 180 zł (słownie: sto osiemdziesiąt złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Wyrok Sądu I instancji i przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania przed organami podatkowymi.
1.1. Wyrokiem z dnia 26 maja 2011r. sygn. akt I SA/Sz 219/11 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie oddalił "D." Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w S. (zwanej dalej: "stroną skarżącą") w przedmiocie odmowy przywrócenia terminu do wniesienia odwołania.
1.2. Przedstawiając stan faktyczny będący podstawą rozstrzygnięcia Sąd I instancji podał, że na podstawie upoważnienia do kontroli z dnia 24 sierpnia 2009 r. pracownicy [...] Urzędu Skarbowego w S. przeprowadzili w "D." Sp. z o.o. kontrolę podatkową za okres od marca 2008 r. do lutego 2009 r. w zakresie zasadności dokonania zwrotu VAT. W wyniku kontroli podatkowej oraz przeprowadzonego postępowania podatkowego wszczętego postanowieniem z dnia 8 grudnia 2009 r. ww. organ wydał decyzję z dnia 23 marca 2010 r., znak: [...] określającą Spółce w VAT nadwyżki podatku naliczonego nad należnym za poszczególne okresy rozliczeniowe od maja 2008 r. do lutego 2009 r. oraz ustalającą za okres od maja do grudnia 2008 r. dodatkowe zobowiązanie podatkowe. Podatnik do dnia 22 kwietnia 2010 r. nie wniósł odwołania od przedmiotowej decyzji.